SOS Steaua! Campioana a pierdut din nou dupa un meci catastrofal

16 Martie 2015
957 Vizualizari | 0 Comentarii
Steaua Pandurii
Steaua a fost invinsa de Pandurii in deplasare, scor 1-3, si a ajuns la a patra infrangere din acest sezon de Liga 1. Formatia lui Edward Iordanescu a deschis scorul in minutul 37, dupa ce Mihai Roman i-a luat fata lui Varela si a impins in poarta o minge venita de pe partea stanga de la Pintilii. Gorjenii au marcat si al doilea gol al intalnirii in minutul 57, cand Arlauskis a iesit la 20 de metri de propria poarta si Shalaj l-a lobat perfect.

Steaua a reusit golul de onoare in minutul 67, dupa o lovitura libera executata perfect de Gabriel Iancu de la 25 de metri. Ultima reusita a partidei a purtat semnatura lui Eric, care a marcat in minutul 95 din penalty. Gabriel Tamas a fost cel care a provocat lovitura de la 11 metri dupa ce l-a faultat in careu pe Nistor. Dupa acest meci, gorjenii au urcat pe locul 9 în campionat, cu 25 de puncte, in timp ce ros-albastrii raman lideri, cu 47 de puncte, la 7 lungimi peste ocupanta locului 2, Petrolul Ploiesti.

Intr-un alt meci disputat ieri, Viitorul s-a impus pe terenul lui CFR Cluj, scor 2-1, si i-a afundat si mai rau pe ardeleni in subsolul clasamentului. Formatia lui Gheorghe Hagi a deschis scorul dupa 26 de minute de joc, atunci cand Banel Nicolita a executat perfect o lovitura de colt, Tanase a deviat, iar Henrique a impins mingea in plasa din 3 metri. Clujenii au egalat in minutul 39, dupa o lovitura libera executata pe jos de Chanturia, reusind sa-l surprinda pe Albut. Viitorul a preluat imediat conducerea, doua minute mai tarziu, cand Razvan Marin, fiul fostului fotbalist Petre Marin, a marcat dupa o faza amuzanta. Florin Tanase a incercat de doua ori sa marcheze in aceeasi faza, dar tot de atatea ori a lovit bara. Dupa acest meci Viitorul urca pe locul 8, cu 26 de puncte, iar CFR Cluj ramane "lanterna rosie" a Ligii 1, cu 11 puncte, si este la 3 lungimi in spatele pozitiei a 17-a ocupata de Otelul.

Pe locurile fruntase din clasament se pastreaza si Dinamo, care a învins Ceahlaul pe teren propriu, scor 3-1, dupa "dubla" reusita de Gicu Grozav, cel care a ajuns la 20 de goluri în prima liga din 78 de partide jucate, si reusita lui Marius Niculae. Scorul a fost deschis de nemteni, în minutul 17, cînd Markovici a prins un sut din prima de la marginea careului de sase metri si Naumovski n-a mai avut nicio reactie. Dinamovistii au egalat un minut mai tarziu prin reusita lui Grozav cu capul de la 11 metri, profitand si de o respingere gresita a portarului Calancea. Acelasi Gicu Grozav a realizat "dubla" la sase minute dupa startul partii a doua, cand a primit o pasa de la Bilinski si a trimis un sut imparabil de la 16 metri. Scorul final a fost stabilit de Marius Niculae, care a marcat cu 6 minute înainte de finalul partidei dupa o lovitura de cap din interiorul careului. Dupa acest joc, Dinamo a urcat pe locul 5 în Liga 1, cu 35 de puncte. Ceahlaul a ramas pe pozitia a 16-a, cu 16 puncte, si este tot mai aproape de liga secunda.

Tot sambata, CS U Craiova si-a continuat seria de invincibilitate în Liga 1, ajungand la 15 meciuri fara înfrangere, dupa egalul contra celor de la Gaz Metan Medias, scor 1-1. E al treilea meci fara victorie consecutiv pentru Cîrtu & Sandoi! În prima repriza, cei de la CS U Craiova au jucat mai bine si au avut ocaziile importante, în timp ce mediesenii nu au contat pe faza ofensiva. Primul gol al meciului a fost marcat în minutul 16 de mijlocasul Ionut Tîrnacop. Acesta a profitat de o iesire gresita a portarului Plesca si a înscris în poarta goala cu un sut din 10 metri. În a doua repriza, jucatorii de la CS U Craiova s-au multumit cu pastrarea rezultatului. Cei de la Gaz Metan au pus mai multa presiune, iar Azdren Llullaku a stabilit scorul final în minutul 65. Atacantul a profitat de o greseala de marcaj a celor de la CS U si a înscris cu o lovitura de cap, din sase metri. Dupa acest egal, CS U Craiova ramane pe locul cinci în Liga 1, cu 35 de puncte. Gaz Metan Medias se afla în lupta pentru evitarea retrogradarii si raman pe locul 14, cu 20 puncte.

Otelul are moral inaintea meciului cu Iasul

FC Botosani si Otelul au oferit un meci cu ritm alert, plin de ocazii si încheiat la egalitate, desi gazdele au dominat partida. Prima ocazia le-a apartinut însa galatenilor, Iorga a centrat bine pentru Emil Dica, a carui reluare a trecut pe langa poarta (4). Hamroun a sutat si el peste poarta (16), apoi botosanenii au preluat controlul partidei. Nelut Rosu i-a dat emotii lui Hotoboc (17), urmat de Martinus (18). Hotoboc s-a aflat din nou la post în minutul 25, cand acelasi Martinus a expediat un sut puternic, boxat de portarul galatenilor. Martinus si Nelut Rosu, cei mai buni oameni ai gazdelor în prima parte, au combinat spectaculos în marginea careului, dar Batin si Roussel nu au reusit sa ajunga la balon (30). Sutul anemic trimis de Matondo a trecut pe langa poarta, atacantul galatenilor fiind aproape inexistent în prima parte. Cernat a semnat cea mai mare ocazie a Otelului, punandu-l la încercare pe Curileac cu un sut în forta (40). Leo Grozavu a facut o dubla schimbare la pauza, trimitandu-i în teren pe Croitoru si Hadnagy. Desi echipa sa a dominat prima repriza, mutarea tehnicianului s-a dovedit foarte inspirata. În minutul 50, Croitoru a deschis scorul, trimitand balonul în poarta cu o lovitura de cap, dupa o centrare venita de la Nelut Rosu. Solomou l-a întins serios pe Curileac în minutul 68 cu un sut în forta trimis din afara careului. Galatenii au reusit sa egaleze prin Hamroun, care a trimis în plasa un balon respins în fata de portarul gazdelor, dupa un sut puternic al lui Cernat (69). Gazdele puteau prelua conducerea în minutul 72, dar lovitura de cap expediata de debutantul Jeremy Faug a lovit bara transversala. Tudorie a sutat peste poarta în minutul 85, iar galatenii au terminat meciul în 10, dupa eliminarea lui Hamroun, care l-a lovit cu piciorul în cap pe Nelut Rosu (88). Galatenii au reusit sa plece cu un punct de la Botosani, care nu-i ajuta prea mult în încercarea de a ramane în Liga 1, iar FC Botosani ramane fara nicio victorie în acest retur.