Spectacol fara goluri in regalul Milan - Barcelona - FOTO, VIDEO

29 Martie 2012
1306 Vizualizari | 0 Comentarii
AC Milan si FC Barcelona, doua dintre pretendentele la castigarea Ligii Campionilor, au terminat la egalitate, scor 0-0, mansa tur a disputei din sferturile de finala. Partida de pe San Siro a fost una animata in prima parte, cu ocazii de ambele parti, dar a devenit incrancenata in partea secunda, pe fondul retragerii gazdelor in defensiva. Milan a inceput tare si in minutul 2, Robinho rata o prima ocazie, reluand peste poarta un balon ajuns cu sansa la el dupa ce, intr-o prima faza, apararea catalana respinsese sutul lui Boateng.

Barcelona a replicat imediat prin Messi, care mai intai a sutat paralel cu linia portii, dupa o patrundere personala pe partea stanga a careului milanez, pentru ca, un minut mai tarziu, sa obtina o lovitura libera periculoasa la 18 metri. Acelasi Messi s-a aflat la originea altei faze periculoase in minutul 10, cand a trimis in fata portii pentru Alves, insa Abbiati a fost mai rapid si a blocat balonul in fata brazilianului.
Milan a revenit in ofensiva dupa minute bune de amorteala si Ibrahimovic a ratat o buna sansa de gol in minutul 21, dupa o verticalizare a lui Seedorf. Intr-o prima faza, Ambrosini recuperase ideal in jumatatea adversa. Abbiati a salvat poarta campioanei Italiei in minutul 25 la o faza limita. Xavi a creat intreaga actiune si tot el a sutat din pozitie centrala, fiind foarte aproape de a deschide scorul.

Partea secunda a inceput cu o sansa de gol in dreptul Barcelonei, Iniesta sutand putin pe langa poarta dupa o actiune personala in partea stanga. Treptat insa, cele doua echipe nu au mai fortat si Milan - Barcelona s-a terminat 0-0.

In celalalt meci disputat aseara, Bayern Munchen a luat o optiune serioasa pentru calificarea in semifinale, dupa ce s-a impus pe terenul lui Olympique Marseille cu 2-0. Bavarezii au primit o mana de ajutor din partea fostului rapidist Elinton Andrade, portarul titular al francezilor miercuri seara. Ribery, Muller si Robben au facut adevarate raiduri, insa defensiva francezilor a stat bine pe teren, blocand de multe ori la sacrificiu. In finalul primei reprize, dupa un contraatac de senzatie, Gomez a scapat spre poarta si a preferat sa traga din marginea careului, deschizand astfel scorul cu un sut parat gresit de Elinton Andrade. In minutul 70, bavarezii au majorat diferenta, facand 2-0 dupa o faza de manual: un-doi intre Robben si Muller a facut sah-mat apararea francezilor, olandezul punctand in poarta unui Elinton Andrade incremenit.