Start lansat pentru Simona Halep la US Open. Begu, eliminata dramatic

2 Septembrie 2015
643 Vizualizari | 0 Comentarii
Simona Halep 1
Jucatoarea Simona Halep, locul 2 WTA, s-a calificat, ieri, in turul al doilea al turneului de Grand Slam US Open, dupa ce a beneficiat de abandonul sportivei Marina Erakovic din Noua Zeelanda, locul 99 WTA, la scorul de 6-2, 3-0, pentru romanca. Partida a durat 47 de minute.

Calificarea in mansa a doua este recompensata la US Open cu un premiu de 68.600 de dolari si cu 70 de puncte WTA. Cea mai buna performanta din cariera Simonei Halep la US Open este calificarea in optimile de finala, in 2013. Anul trecut, jucatoarea din Constanta a fost eliminata in turul al treilea.

Irina Begu si Alexandra Dulgheru, invinse in primul tur

Tot ieri, Irina Begu, cap de serie numarul 28, a fost invinsa de belarusa Olga Govortova, cu 6-1, 0-6, 7-6 (3), in runda inaugurala a turneului US Open, dupa ce a avut 5-2 in setul decisiv si minge de meci la arenele Flushing Meadows din New York.  Begu (25 ani, 28 WTA) a inceput slab meciul si a fost condusa cu 3-0, a reusit sa ia un ghem, iar apoi Govortova a incheiat setul, cu 6-1, in 27 de minute. Situatia s-a schimbat radical in setul secund, Irina dominand jocul si castigand setul la zero (6-0), in 29 de minute.  In decisiv, debutul a fost echilibrat, ambele jucatoare au avut sansa de a castiga pe serviciul adversarei, dar romanca a fost cea care s-a desprins, cand scorul era 2-1, ajungand la 4-1. Fiecare si-a facut serviciul, dar la 5-2 Begu s-a relaxat prematur si i-a permis adversarei sa revina si sa egaleze (5-5). Cele doua au ajuns in tiebreak, unde Govortova a fost mai lucida si s-a impus cu 7-3.  Begu pierduse si primele doua confruntari cu Govortova (27 ani, 68 WTA). Belarusa s-a impus anul trecut la s-Hertogenbosch, cu 6-3, 7-6 (9), in primul tur al calificarilor, si anul acesta, la Toronto, in primul tur, cu 6-3, 7-6 (4).  Irina va primi un cec de 39.500 dolari si 10 de puncte WTA.

Alexandra Dulgheru, locul 52 WTA, a fost invinsa cu scorul de 6-3, 6-1, de sportiva germana Angelique Kerber, locul 11 WTA si cap de serie numarul 11. Partida a durat o ora si sase minute.

Pentru prezenta pe tabloul principal de simplu, Dulgheru va primi 39.500 de dolari si 10 puncte WTA.