Steaua a pierdut primul amical al anului, 1-2 cu Celtic Glasgow (VIDEO)

16 Ianuarie 2013
532 Vizualizari | 0 Comentarii
 Steaua Bucureşti a fost învinsă de campioanei Scoţiei, Celtic Glasgow, cu scorul de 2-1 (0-1), marţi seara, la San Pedro de Alcantara (Spania), într-un meci amical de fotbal.

La primul joc de pregătire din stagiul de la Marbella, Steaua a deschis scorul prin Stefan Nikolic (13), dar Celtic a întors scorul după pauză, în doar câteva minute, prin golurile marcate de Georgios Samaras (51) şi Mohamed Bangura (54), două două nesinscronizări ale apărării ''roş-albastre''. Ambele centrări au venit de pe partea dreaptă, pe care evolua atunci fundaşul improvizat Prepeliţă.

Steaua a dominat meciul, mai ales în prima repriză, când a avut şi o bară, prin Adi Popa (38). Au mai ratat ocazii bune şi Rusescu (48), Latovlevici (60) şi Rocha (70). Wilson (9) şi Brown (70) au primit cartonaşe galbene.

Portarul stelist Ciprian Tătăruşanu s-a accidentat la încălzire şi a fost menajat de antrenorul Laurenţiu Reghecampf.

Au evoluat echipele:

Celtic: Zaluska - Matthews (Mulgrew, 46), Rogne, Wilson, Izaguirre (Stokes, 68) - McGeouch (căpitan), Wanyama (Lassad, 68), Ledley (Commons, 46) - Hooper (Samaras, 46), Bangura, Watt (Brown, 46).

Steaua: Stanca - Prepeliţă (Pârvulescu, 60), Szukala (Gardoş, 46), Chiricheş (D. Bratu, 75), Latovlevici - Bourceanu (căpitan), Pintilii (L. Filip, 68) - Ad. Popa (M. Costea, 66), Rusescu (I. Roşu, 79), Chipciu (Tănase, 46) - Nikolic (Rocha, 46).

Celtic, care a învins pe FC Barcelona cu scorul de 2-1, în grupele Ligii Campionilor, va juca în optimi cu Juventus Torino.

Steaua va juca următorul meci pe 18 ianuarie, cu FC Basel.