Steaua arde Gazul de pomana

27 Martie 2012
1327 Vizualizari | 0 Comentarii
• Steaua Bucuresti – Gaz Metan Medias 0-0, in ultimul meci al etapei 23 din Liga I • Stelistii au avut cateva ocazii bune de a marca, dar au terminat la egalitate si au ajuns la opt puncte de prima pozitie • CFR Cluj ramane lider in Liga I, dupa ce ieri a invins campioana Otelul Galati cu scorul de 2-0

Steaua Bucuresti se chinuie teribil in Liga I. Dupa doua victorii consecutive, stelistii au scos doar un punct in ultimele doua runde, terminand la egalitate ieri, 0-0, cu Gaz Metan Medias.
Rusescu a avut cateva faze in care si-a facut aparitia amenintator la finalizare, pentru ca in minutul 22 sa semneze prima mare ocazie de gol, cand a sutat de la mica distanta direct in Plesca.

Cinci minute mai tarziu, Steaua a avut o noua ocazie uriasa de a deschide scorul, dupa ce Chipciu a pasat in stanga la Cristi Tanase, iar decarul ros-albastrilor a sutat fantastic din marginea careului, insa mingea a zguduit transversala. De partea cealalta, Alex Muntean si Vitinho nu l-au putut invinge pe portarul Stelei si prima repriza s-a incheiat asa cum a inceput.
Dupa pauza, in minutul 56, Bicfalvi a trimis cu capul pe langa tinta de la doar cativa metri de bara din dreapta. Tot milimetric pe langa poarta a trimis si Raul Rusescu in minutul 62, direct din lovitura libera.

Steaua a continuat sa controleze ostilitatile, sa impinga jocul in permanenta spre poarta lui Plesca, insa lipsa de inspiratie la finalizare si exactitatea cu care oaspetii s-au aparat au facut ca poarta Gazului sa fie foarte putin periclitata. Si jocul s-a incheiat cu o remiza alba.
Pe locul intai in clasament a ramas CFR Cluj. Echipa din Gruia s-a impus cu 2-0 in fata Otelului, la capatul unui meci slab de ambele parti. Liderul Ligii I a fost salvat de mijlocasul defensiv Gabi Muresan, care a punctat in minutele 75 si 83. Campioana a inceput mai bine partea a doua, anuntand un joc promitator, insa prima ocazie de poarta a apartinut gazdelor. Maftei a patruns pe dreapta la limita careului si a prins un sut sanatos pe centrul portii. Iesirile lui Antal si Cojoc au creat o gaura importanta in jocul Otelului si CFR si-a intensificat actiunile pe poarta lui Branet. Portarul galatean a intervenit salutar in fata lui Sougou, faza la care gazdele au solicitat in zadar lovitura de la 11 metri. Intrat in teren in partea secunda, Ronny a dinamizat jocul ofensiv al gazdelor si tot el a obtinut in minutul 75 lovitura libera din care s-a deschis scorul. Muresan a sutat in forta pe centrul portii la o faza care a surprins zidul galatean pozitionat gresit in afara ariei de executie.

Acelasi Muresan a ridicat scorul la 2-0, in minutul 83, cu un sut din sase metri, in urma unei lovituri de la colt si astfel s-a scris istoria unui meci extrem de slab intre ultimele doua campioane ale Romaniei.

Tot ieri, Ceahlaul a bifat al doilea succes la rand, castigand si în fata Petrolului, scor 2-1, dupa ce runda trecuta a invins in Giulesti. Valeriu Rachita pregateste în continuare Petrolul si parea ca a reusit sa-si mobilizeze elevii dupa esecul uluitor în fata Chiajnei, scor 3-4, dupa ce în minutul 85 conducea cu 3-1. Daniel Oprita a deschis scorul în minutul 21 din penalty, dar avantajul a tinut numai pana în minutul 48, cand Constantinescu a reusit un supergol. Mijlocasul nemtenilor a reusit sa marcheze din voleu din întoarcere, în timp ce Golubovici a închis tabela din penalty.