Steaua continua urmarirea muresenilor pentru titlul 26

18 Mai 2015
812 Vizualizari | 0 Comentarii
In etapa a 32-a a Ligii 1 de fotbal, Steaua Bucuresti a invins cu scroul de 3-2 la Brasov si spera in continuare la castigarea titlului cu numarul 26 in Romania. Brasovenii au deschis scorul in minutul 9, prin autogolul lui Tosca, iar Tanase a egalat 7 minute mai tarziu prin sutul fantastic al lui Tanase de la peste 20 de metri. Stegarii au preluat din nou conducerea in minutul 29, Tira marcand pentru galben-negri.  Raul Rusescu avea sa fie eroul ros-albastrilor, acesta intrand dupa pauza in locul lui Tucudean. Atacantul Stelei a egalat in minutul 69 si tot el i-a adus in avantaj pentru prima data pe stelisti in minutul 77. Scor final, FC Brasov – Steaua, 2-3, iar echipa lui Costel Galca trecea din nou pe primul loc in prima liga, doar pentru cateva ore.

In ultima partida de sambata, ASA Targu Mures a invins cu scorul de 1-0 Petrolul Ploiesti, singurul gol al partidei fiind marcat de Voiculet, in minutul 86 al meciului, cu o executie de povestit nepotilor. Muresenii au inceput tare si au ratat prima ocazie in minutul 3, Pecanha salvand ploiestenii pentru prima data in aceasta partida. Repriza a doua a adus o ploaie de ocazii la poarta gazarilor, dar mingea nu a trecut linia portii pana in minutul 86. Scor final, ASA Targu Mures – Petrolul Ploiesti, 1-0, iar muresenii viseaza la primul titlu din istorie.

Ieri, Concordia Chiajna a mai risipit din emotiile retrogradarii, dupa ce a invins cu scorul de 2-0 FC Viitorul. Vasile Maftei a deschis scorul in minutul 35, iar Boldrin a marcat golul doi al ilfovenilor in minutul  59.
In cea de-a doua partida a zilei s-au intalnit doua echipe retrogradate, Ceahlaul deplasandu-se la Galati, pentru intalnirea cu Otelul. Avea sa fie o alta ocazie pentru Cernat de a-si etala talentul, fotbalistul Otelului marcand o tripla. A deschis scorul in minutul 72, din penalty, iar Balint a egalat in minutul 77 pentru nemteni. Cernat a marcat golul al doilea in minutul 83, Hamroun a marit avantajul galatenilor, iar Cernat a reusit hattrick-ul in minutul 92. Scor final, 4-1, dar cele doua echipe vor merge de mana in liga a doua.

CS U Craiova a furnizat surpriza etapei, invingand cu scorul de 2-1 pe Rapid, chiar in Giulesti. Rapidistii au condus din minutul 22, prin golul marcat de Daniel Niculae, insa oltenii au intors rezultatul in repriza a doua. Mateiu a egalat in minutul 72, iar Rocha i-a adus pe alb-albastri in avantaj 2 minute mai tarziu. Scor final, 1-2, iar Rapid mai face un pas catre liga secunda.