Steaua crede in minuni: 5 puncte pana la lider - VIDEO

19 Martie 2012
1337 Vizualizari | 0 Comentarii
• Steaua Bucuresti a ajuns la 5 puncte de liderul CFR Cluj si la 3 de Dinamo, dupa ce a invins pe Astra Ploiesti cu scorul de 2-1 • Bomba etapei s-a consemnat in Groapa, acolo unde Dinamo a pierdut acasa cu Sportul Studentesc, scor 1-3 • Astazi se disputa ultimul meci al etapei 21, Ceahlaul Piatra Neamt – FC Vaslui

La revenirea in Ghencea, Steaua a învins cu 2-1 pe Astra si s-a apropiat la cinci puncte de primul loc detinut de CFR. Jocul ros-albastrilor a încântat la revenirea pe Ghencea. Bucurestenii au inceput slab si in minutul 12, Laionel a facut 1-0, dupa o actiune frumoasa a lui Barboianu.

Impinsi de la spate de peste 22.000 de spectatori, stelistii au luat cu asalt poarta Astrei. Terenul s-a înclinat spre poarta lui Lung, au aparut ocaziile, posesia era zdrobitoare, Bicfalvi si Tanase l-au întins pe Lung Junior ca pe aluat, dar de egalat a egalat Rusescu, dupa un corner de pe stânga, la o faza în care portarul Astrei a iesit complet defectuos. Canonada a continuat. A fost o bara a lui Geraldo, au mai tras periculos Tanase si Bicfalvi, dar faza de top a reusit-o mai înainte adormitul Pârvulescu. Fostul mediesean a urcat pe stânga (‘34) (de data asta a fost rândul lui Barboianu la somn), a ajuns pe la 35 de metri si a tras fabulos, sub bara, gol pe care ai curajul sa-l pui pe generic oriunde, la Primera Division, în Anglia, peste tot. Unul din acele goluri care te legitimeaza ca fotbalist de calitate. Ocazii, ocazii si iar ocazii. Joc rapid, de multe ori din prima. Rusescu, Tanase, bara, Chipciu, iarasi Tanase. Bicfalvi peste asteptari. Sens unic. Si Steaua urca, joaca mereu în sus si priveste mereu înainte.

In celalalt meci de ieri, Otelul a învins la Brasov, 2-0. Golurile au fost marcate de Didi (32) si Antal (70). Fostul atacant al CFR-ului a deschis scorul în minutul 32. Antal a centrat ideal din banda dreapta, iar Didi a plasat o lovitura de cap imparabila. Dupa pauza, Antal a fost din nou decisiv pentru Otelul. A castigat un duel aerian cu un fundas al gazdelor, l-a driblat pe Felgueiras si a majorat scorul, 0-2. Peste 6 minute, acelasi Antal a trimis peste poarta din doar 7 metri.

Bomba etapei s-a consemnat in Groapa, unde Dinamo a pierdut acasa cu Sportul Studentesc, scor 1-3. Cu Borcea privind descurajat de la fereastra Spitalului de Urgenta, Dinamo a pierdut lamentabil cu 3-1 în fata pustilor din Regie. Dupa numai 3 minute, Niculae facea 1-0 si parea ca nimic nu poate sa opreasca Dinamo sa se urce iar pe tronul Ligii I.

Pe nesimtite, pustii Sportului încep sa rastoarne terenul. Lazar a prins aripi pe dreapta, studentii fac un presing ucigator, Novac (8) da o "transversala" de control si apoi Nistor (16) face liniste. Ferfelea a facut 2-1, dupa o jumatate de ora de meci, cu o lovitura libera executata perfect pe coltul lui Balgradean. Dupa pauza, tot studentii sunt mai periculosi, dar rateaza doua ocazii foarte mari, iar Lazar o îngroapa pe Dinamo, cu o executie de mare jucator, si stabileste scorul final al partidei. Dinamo sufera, nu mai este lider, iar CFR Cluj urca pe primul loc in clasament.

Noaptea s-a dovedit un sfetnic bun pentru oficialii lui Dinamo. Conducatorii din Stefan cel Mare s-au trezit cu gandul contestatiilor si al victoriei la masa verde. In opinia acestora, Sportul ar trebui sa piarda meciul la masa verde din cauza jucatorului Ionut Serban, care s-ar mai afla inca sub contract cu o alta echipa. Este vorba de Chimia Brazi, din Liga a III-a.

CFR Cluj, noul lider

CFR a învins Pandurii cu 2-0, prin golurile marcate de Sougou în minutul 60 si Kapetanos (90+3). Oaspetii au dominat prima repriza si au avut cele mai importante ocazii. Nistor (7) si Viera (35) l-au pus în dificultate pe Beto.

Echipa lui Jorge Costa a avut o alta fata în repriza secunda. Sougou i-a furat mingea lui Cardoso si scapat singur cu Mingote, l-a driblat si a înscris în poarta goala (60). Maxim i-a pasat excelent lui Lemnaru, dar singur cu Beto, atacantul si-a preluat gresit (65). Clujenii au echilibrat posesia si au reusit sa-i tina pe jucatorii lui Grigoras departe de poarta lui Beto. Kapetanos a majorat diferenta în al treilea minut de prelungire, finalizand cu latul din 11 metri.

Intr-un alt meci disputat sambata, Gaz Metan Medias a luat o gura uriasa de oxigen, dupa ce a invins la Vointa Sibiu, cu scorul de 2-0, prin golurile marcate de Vitinho (38) si Ciprian Petre (‘46).

In fine, tot sambata, U Cluj si Petrolul au facut un egal, scor 2-2, care n-o ajuta pe nici una, dar au dat peste cap previziunile unei întelegeri si pariurile plasate în masa pe trupa lui Rachita. Prahovenii au motive sa fie cei mai frustrati, fiindca au fost de doua ori aproape fericiti. Au avut 1-0, gol Oprita, si 2-1, gol Zerka. Dar prima oara a egalat Grozav cu ajutorul portarului, apoi Adrian Cristea a batut în cuie remiza dintr-un penalty.

Astazi se disputa ultimul meci al etapei 21, Ceahlaul Piatra Neamt – FC Vaslui (ora 20.30, Digi Sport).