Steaua facuta KO! Doi jucatori de baza rateaza restul campionatului

21 Aprilie 2015
579 Vizualizari | 0 Comentarii
Raul Rusescu
Raul Rusescu a suferit, în timpul partidei cu Otelul Galati (1-2), o fractura de os zigomatic si de maxilar, informeaza Steaua pe pagina oficiala de Facebook. Rusescu s-a lovit cap în cap cu Miron de la Otelul în minutul 89 al partidei, dupa un duel aproape de centrul terenului.

Atacantul Stelei a renuntat total în acest meci, pentru prima data, la masca pe care o purta dupa accidentarea din toamna, de la Târgu Mures, când a suferit o fractura a aceluiasi os zigomatic. Atacantul a continuat meciul pâna la sfârsit, apoi a fost supus unei investigatii cu computerul tomograf pentru a se stabili cu exactitate gravitatea accidentarii. Raul Rusescu a fost lovit cu cotul în figura de Gabriel Muresan în minutul 29 al partidei cu AS Târgu Mures, din 26 octombrie 2014, arbitrul Istvan Kovacs dictând fault si sanctionându-l pe jucatorul gazdelor doar cu un cartonas galben. Stelistul a fost operat si a revenit pe teren la 1 decembrie, purtând o masca de protectie.

Tot în partida de duminica, fundasul stelist Paul Papp a suferit o fractura la maxilar, dupa un contact avut tot cu Miron. Papp, care a evoluat pâna în minutul 78, a fost transportat la Spitalul de Urgenta, unde a fost supus unor investigatii în urma carora s-a constatat ca are fractura de maxilar. Ambii jucatori vor fi operati in aceasta saptamana si vor rata toate meciurile din acest sezon.

Comunicatul Stelei

FC Steaua Bucuresti anunta ca jucatorii Paul Papp si Raul Rusescu au suferit accidentari grave în partida cu Otelul Galati, în urma carora au fost spitalizati. Paul Papp a suferit o fractura de maxilar si a fost transportat la spital când partida era înca în desfasurare, în timp ce Raul Rusescu s-a deplasat la spital dupa joc si a fost diagnosticat cu fractura de maxilar si de os zigomatic.

Cei doi vor fi consultati, în cursul diminetii de luni, de catre Dr. Liliana Moraru, seful Clinicii de Chirurgie Orala si Maxilo-Faciala a Spitalului Universitar de Urgenta Militar Carol Davila si se va stabili metoda optima de tratament pentru afectiunile acestora. Trebuie precizat faptul ca Raul Rusescu nu a purtat masca de protectie la acest joc dupa ce a primit acceptul Doamnei Moraru, în urma unui consult efectuat vineri dimineata.