Steaua l-a facut KO pe Dan Petrescu

6 Februarie 2012
1382 Vizualizari | 0 Comentarii
• Steaua a castigat cu scorul de 3-0 (2-0) partida amicala cu echipa lui Dan Petrescu, Kuban Krasnodar • Tatu, Nikolic si Rusescu au punctat pentru o victorie clara a Stelei • Rusescu a ratat un penalty, rusii au avut si ei doua penalty-uri ratate, la unul dintre ele intervenind salvator Tatarusanu

De la 1-4 cu Concordia Chiajna la 3-0 cu rusii de la Kuban Krasnodar: acesta este drumul pe care l-au parcurs stelistii in Antalya, in doar 24 de ore. Aflata in fata celui mai puternic adversar din amicalele din aceasta iarna, trupa lui Ilie Stan a dat totul pe teren in vederea pregatirii meciului cu Twente din Europa League.

Stelistii au inceput in forta meciul, atacand in permanenta in jumatatea adversa, iar in minutul 6 a venit si primul sut spre poarta, insa Bicfalvi a trimis alaturi. Rusii au dat replica sapte minute mai tarziu, dupa o faza creata de Gigel Bucur, dar si sutul celor de la Kuban a ocolit tinta. Echipa antrenata de Dan Petrescu a incercat in permanenta sa taie elanul ofensiv al ros-albastrilor si a apelat la multe faulturi de joc. Asta a dus, insa, la numeroase faze fixe pentru Steaua din preajma careului advers, lovituri libere care au pus presiune pe poarta rusilor. Iar in minutul 25, jocul de constructie insistent al stelistilor si-a aratat rezultatele, Leandro Tatu reusind sa deschida scorul dupa o faza in care mingea a trecut pe la Brandan, Nikolic si Rusescu. Imediat a venit si replica lui Kuban, insa un prim sut a fost deviat in corner, iar la o a doua ocazie de egalare Tatarusanu a retinut sutul din afara careului. Un nou sut care a ocolit pe putin vinclul portii Stelei a dat semnalul ca elevii lui Ilie Stan nu trebuie sa se culce pe o ureche.

Rusescu putea majora avantajul romanilor in minutul 44, cu un sut superb direct la vinclu din lovitura libera, insa portarul rusilor a scos mingea de la incheietura barelor. Pana la urma, golul de 2-0 al Stelei a venit in prelungirile primei reprize, la o faza in care lovitura puternica de cap a lui Nikolic a lovit ambele bare ale portii adverse. Asistentul de pe acea parte n-a fost prea convins ca mingea a trecut de linia portii dupa ce a lovit bara din stanga, insa a acordat, pana la urma, golul muntenegreanului.

Startul reprizei secunde a adus mai multa presiune la poarta lui Tatarusanu, rusii atacand cu mai multa determinare pentru a recupera din diferenta. Insa apararea Stelei a stat bine in teren, a blocat inteligent constructia celor de la Kuban, incercand sa surprinda apoi prin actiuni in viteza. In urma unei astfel de faze, Tatu a obtinut un penalty pentru Steaua in minutul 57, dar Raul Rusescu n-a fructificat marea sansa de gol oferita si a sutat peste poarta, mingea stergand transversala.

Rusescu si-a spalat pacatele cateva minute mai tarziu, cand a profitat de o greseala in lant a fundasilor adversi, s-a trezit cu mingea in fata si a tras cu sete in diagonala din doar cativa metri la coltul din stanga pentru 3-0.

O faza care nu anunta mare lucru in minutul 79 a dus la doua eliminari in cele doua tabere. Tatu a fost bruscat de un adversar si a reactionat in consecinta, ambii jucatori plecand mai repede la vestiare.

Trei minute mai tarziu, arbitrul intalnirii a acordat total aiurea un penalty pentru Kuban, dupa ce Lupu fusese mai degraba faultat in careul Stelei. Tatarusanu a aparat excelent executia lui Davidov de la punctul cu var, insa Martinovic a faultat imediat si s-a acordat iar penalty. Nici a doua executie n-a fost cu noroc pentru Davidov, care a batut al doilea penalty peste poarta. Steaua a invins pe Kuban cu 3-0 si mai are un singur meci amical pana la dubla cu Twente, din Europa League.

Miercuri, Steaua va juca in Antalya cu maghiarii de la Debrecen.