Steaua s-a facut de ras la Medias

8 Mai 2011
979 Vizualizari | 0 Comentarii
Gaz Metan Medias Steaua 0 0
La 25 de ani de cand Steaua a castigat Cupa Campionilor Europeni, echipa din Ghencea a devenit o echipa de duzina, o echipa de pluton, care nu numai ca nu mai face spectacol, dar nici nu este in stare sa bata pe nimeni. Meciul dintre Gaz Metan Medias si Steaua Bucuresti s-a terminat 0-0, dupa cel mai plictisitor joc din aceasta editie de campionat. Acest egal nu ajuta pe nimeni, Steaua ramane pe locul 5, la doua puncte de Rapid si poate sa fie depasita astazi de Dinamo, daca elevii lui Andone vor castiga la Craiova in timp ce Gazul ramane pe locul 7. Partida a inceput cu o intarziere de 10 minute, organizatorii au cazut de acord cu televiziunea care a transmis partida si s-a asteptat finalul intalniri Barcelona - Espanyol. In prima repriza meciul a fost unul extrem de slab, fara nici o ocazie clara de gol, singurele evenimente demne de semnalat fiind 2 cornere si doua cartonase galbene, cate unul de fiecare parte. In minutul 44, arbitrul Craciunescu i-a aratat doar cartonasul galben lui Alex Muntean, dupa un fault dur facut la Banel Nicolita. Inceputul de parte secunda a fost mai animat, stelistii au incercat mai mult dar nu au avut forta sa se apropie periculos de poarta lui Plesca.
Prima mare ocazie a meciului s-a petrecut abia cu 15 minute de finalul partidei, atunci cand bulgarul Iliev a gresit o pasa in apropierea propriului careu, Eric a interceptat, l-a driblat pe bulgar dar a sutat in portarul Tatarusanu. Primul sut pe spatiul portii lui Plesca vine, oarecum intamplator, in minutul 87, cand centrarea din lovitura libera a lui Cristi Tanase a fost respinsa de sub bara de portarul gazdelor.