Steaua si ASA Tg. Mures, dezlantuite!

20 Iulie 2015
871 Vizualizari | 0 Comentarii
Primele două clasate în sezonul trecut, Steaua și ASA Tg. Mureș au făcut show în meciurile din etapa a doua a Ligii I. Steaua Bucureşti a învins-o pe Pandurii Tg. Jiu cu scorul de 3-0 (1-0), sâmbătă seara, la Drobeta-Turnu Severin, într-o partidă din etapa a doua a Ligii I de fotbal.  Campioana s-a impus prin golurile marcate de Alex Chipciu (28, 52) şi Jugurtha Hamroun (64). Steaua a ratat şi alte ocazii de gol, cea mai importantă fiind bara lui Gregory Tade (35).

Echipa lui Mirel Rădoi a atacat încă din primele minute în tentativa de a deschide apărarea gorjenilor care, treptat, au urcat liniile și ocaziile nu au întârziat să apară. Nistor a încercat șutul de la mare distanță în minutul 19, însă mingea șutată s-a transformat într-o pasă pentru Hora, aflat liber în careu, însă acesta nu a găsit spaâiul portii din voleu. Steaua a replicat prin Tade (min.22), dar Șandru a pus providențial un picior și a respins în corner. Gazdele au mai ratat o ocazie prin Momcilovic (min.27) înainte ca Chipciu să modifice tabela. Râpă a centrat de pe dreapta și șeptarul stelist, liber în șase metri, a reluat din prima sub transversală. Steaua a continuat să preseze și Stanciu a ratat la rândul său desprinderea pe tabala cu un șut la colțul scurt, iar Tade a nimerit bara (min.36). Chipciu avea să ducă în cele din urmă scorul la 2-0 cu un șut de generic (min.52) din poziție centrală. Mingea nici nu s-a mișcat în aer, iar Mingote s-a aruncat mai mult din reflex. Intrat în locul lui Stanciu, Hamroun avea să închidă tabela (min.65) din pasa lui Tade, jucător care a avut din nou o evoluție foarte solidă în ceea ce privește jocul colectiv. Pe final Steaua s-a jucat cu ocaziile, iar Rădoi și-a permis să-l trimită în teren și pe tânărul Mihalcea pentru a bifa la rândul său minute în Liga 1.

Tot sâmbătă, Petrolul Ploieşti şi FC Voluntari au terminat la egalitate, 1-1 (0-0).

Oaspeţii au deschis scorul prin Robert Vîlceanu (53), jucător împrumutat de la Steaua, dar Petrolul a egalat un minut mai târziu, când Gevaro Nepomuceno a centrat în careu, iar Vasile Maftei a trimis în plasa propriei porţi (54). Petrolul a avut şi o bară, prin Laurenţiu Marinescu (48). Ieri, CFR Cluj a învins Timișoara cu scorul de 1-0, prin golul marcat de Jakolis, în minutul 57, iar ASA Tg. Mureș a spulberat în deplasare pe Astra Giurgiu cu scorul de 5-1. Golurile au fost marcate de Budescu (24), respectiv Mureșan (7), Jazvic (13, 40), Axente (77) și Manolov (88).
După două etape, Steaua, ASA Tg. Mureș, CFR Cluj, CSMS Iași și Dinamo impart prima poziție, cu câte 4 puncte. Timișoara este singura echipă fără niciun punct.
Rezultatele complete ale rundei a 2-a:
Concordia Chiajna - CSMS Iaşi 0-1 (0-1)
 A marcat: Lukacs Bole (6).

FC Dinamo Bucureşti - CS Universitatea Craiova 1-0 (0-0)
A marcat: Dorin Rotariu (86).

FC Petrolul Ploieşti - FC Voluntari 1-1 (0-0)
Au marcat: Vasile Maftei (54, autogol), respectiv Robert Vîlceanu (53).
CS Pandurii Lignitul Târgu Jiu - FC Steaua Bucureşti 0-3 (0-1)
Au marcat: Alex Chipciu (28, 52), Jugurtha Hamroun (64).

CFR 1907 Cluj-Napoca - ACS Poli Timişoara 1-0 (0-0)
A marcat: Jakolis (57)
AFC Astra Giurgiu - ASA Tg. Mureş 1-5 (1-3)
Au marcat: Budescu (24), respectiv Mureșan (7), Jazvic (13, 40), Axente (77), Manolov (88).