Steaua spulbera Viitorul pe final si mentine distanta fata de mureseni

23 Martie 2015
895 Vizualizari | 0 Comentarii
Steaua Bucuresti a invins-o pe FC Viitorul cu scorul de 4-1 (1-1), aseara, in Ghencea, intr-o partida din etapa a 23-a a Ligii I de fotbal si pastreaza avansul fata de principala urmaritoare, ASA Tg. Mures.
FC Viitorul a deschis scorul in minutul 7 prin salvadorianul Nelson Bonilla, dupa ce Razvan Marin, fiul ex-stelistului Petre Marin, a recuperat o minge de la Cristian Tanase si l-a servit perfect pe atacantul oaspetilor.

Steaua a restabilit egalitatea prin Cristian Tanase (28), dupa care a irosit un penalty, prin Gabi Iancu (ex-Viitorul), dupa ce Putanu l-a faultat in careu pe Adrian Popa si a fost eliminat. Campioana s-a desprins pe final, gratie golurilor marcate de Raul Rusescu (78), Tanase (80) si George Tucudean (88). Iancu a mai avut o ocazie de a marca, dar a trimis mingea in bara, din lovitura libera (28).
Steaua obtine a cincea victorie in duelurile cu FC Viitorul, care a câstigat o singura data, in Ghencea. Astfel, stelistii spulbera micile sperante ale muresenilor la titlu, distanta de 7 puncte fiind foarte greu de remontat de catre ASA.

Tot ieri, Petrolul Ploiesti a invins la limita pe terenul codasei CFR Cluj, scor 1-0, unicul gol fiind marcat din penalty de Teixeira, in minutul 44, dupa un fault al lui Minca la Astafei. In 18 partide directe, CFR are sapte victorii, Petrolul cinci, iar sase jocuri s-au incheiat nedecis. In tur, CFR invinsese cu 2-1 la Ploiesti. CFR a ajuns la opt partide consecutive fara victorie in acest campionat, patru egaluri, patru esecuri. Petrolul a reusit prima victorie in ultimele patru etape (doua esecuri, un egal).

Nebunie la retrogradare

Daca in cursa pentru titlu doar ASA Tg. Mures pare sa-i mai dea ceva emotii Stelei, la retrogradare disputa s-a incins si mai tare dupa aceasta etapa. Brasovul a invins nesperat pe Dinamo, printr-un gol ciudat marcat in final si a reusit sa urce pe locul 9 in clasament. Unicul gol al partidei a fost inscris de Cristian Ganea (89), dintr-o lovitura libera, mingea ducându-se cu efect, direct in plasa, pacalindu-l pe portarul Kristijan Naumovski, fara a fi atinsa de cineva. FC Brasov a marcat golul in conditiile in care juca din minutul 74 in inferioritate numerica, dupa eliminarea croatului Marko Bencun.

Dinamo are trei infrângeri in ultimele sale patru partide de campionat, iar FC Brasov a pierdut doar un meci din ultimele cinci disputate (doua victorii, doua egaluri). Si Rapidul continua sa spere la mentinerea in Liga I dupa ce a invins fara emotii o echipa a Otelului ce pare resemnata cu gândul retrogradarii, scor 2-0. Giulestenii au deschis scorul prin olandezul Rihairo Meulens (min. 5), rezultatul final fiind stabilit in repriza secunda de Daniel Niculae (min. 85). Galatenii au evoluat in 10 jucatori din minutul 30, dupa eliminarea lui Tudorie, pentru o intrare cu talpa la portarul Buchta. Giulestenii au si ei un parcurs foarte bun in acest an si au ajuns la doar 3 puncte de locul salvator ocupat in acest moment de CSMS Iasi. Ieri, Gaz Metan Medias a invins pe terenul Pandurilor cu scorul de 1-0, unicul gol fiind marcat de Dan Roman, in minutul 59, cu o lovitura de cap, in urma unei faze fixe.

Rezultatele etapei a 23-a a Ligii I:

FC Botosani - ASA Tg. Mures 1-2
Au marcat: Florin Acsinte (71), respectiv Ianis Zicu (29), Marius Constantin (76).

CSU Craiova - Astra Giurgiu 0-0

Rapid Bucuresti - Otelul Galati 2-0
Au marcat: Rihairo Meulens (5), Daniel Niculae (85).
Cartonas rosu: Alexandru Tudorie (Otelul) 30.

FC Brasov - Dinamo Bucuresti 1-0
A marcat: Cristian Ganea (89).
Cartonas rosu: Marko Bencun (FC Brasov, 74).

Pandurii Tg. Jiu - Gaz Metan Medias 0-1
A marcat: Dan Roman (59).

CFR Cluj - Petrolul Ploiesti 0-1
A marcat: Teixeira (44, penalty).

Steaua Bucuresti – Viitorul 4-1
Au marcat: Tanase (28, 80), Rusescu (78), Tucudean (88), respectiv Bonilla (7)

Astazi sunt programate ultimele meciuri din aceasta etapa, dupa urmatorul program:
Concordia Chiajna – Ceahlaul Piatra Neamt (18:00)
CSMS Iasi – Universitatea Cluj (20:30)