Stelele fotbalului au jucat in Cecenia

12 Mai 2011
678 Vizualizari | 0 Comentarii
Maradona
Mai multe staruri ale fotbalului mondial, conduse de argentinianul Diego Armando Maradona si portughezul Luis Figo, au disputat miercuri seara în Cecenia un meci amical imediat organizat de liderul controversat al Republicii din Caucaz, Ramzam Kadîrov.
Fostii internationali au fost invitati pentru inaugurarea cu mare fast a unui nou stadion de 30.000 de locuri la Groznîi, capitala cecena reconstruita dupa cele doua razboaie succesive dintre separatisti si fortele ruse începând din 1994.
Fostele vedete ale fotbalului mondial, printre care francezii Fabien Barthez si Manuel Amoros si italianul Franco Baresi, argentinianul Roberto Ayala, uruguayanul Enzo Francescoli, au intrat pe teren în aclamatiile publicului prezent pe noua arena care poarta numele lui Ahmad Kadîrov, tatal lui Ramzam si fostul lider cecen ucis în 2004 în cursul unui atentat.
"Suntem bucurosi ca Cecenia a construit un complex sportiv asa de modern", a declarat Kadîrov în cadrul ceremoniei de deschidere marcate de un show laser si de participarea popularului cântaret italian Toto Cutugno, precum si a fostei vedete germane CC Catch.

Lovitura de începere a meciului dintre o selectionata mondiala si o selectionata rusa botezata 'Caucaz' a fost data în jurul orei locale 23,15, cu trei ore mai târziu decât fusese prevazut. Vizitatorii au deschis scorul prin chilianul Ivan Zamorano, iar Maradona a dublat miza, în timp ce selectionata rusa a redus scorul la 2-1 la finalul primei reprize disputata pe durata a 30 de minute. În repriza secunda, selectionata 'Caucaz' a rasturnat situatia si s-a impus în final cu 5-2, trei goluri fiind reusite de Ramzam Kadîrov.
Pe noua arena din Groznîi, care a costat circa 7 miliarde de ruble (253,6 milioane dolari), îsi va disputa meciurile echipa locala Terek, care este antrenata de celebrul olandez Ruud Gullit

Page time :0.1564 (s) | 34 queries | Mysql time :0.016575 (s)