Handbal

Stiinta Bacau, invinsa de Nantes in grupa D a Cupei EHF

11 Februarie 2013
503 Vizualizari | 0 Comentarii
 Echipa Ştiinţa Municipal Dedeman Bacău a debutat cu stângul în primul său meci din grupa D a Cupei EHF la handbal masculin, după ce a fost învinsă duminică pe teren propriu de formaţia franceză HBC Nantes cu scorul de 21-18 (7-9).

Ştiinţa Bacău a ţinut piept unui adversar valoros circa 40 de minute, cât s-a aflat la conducere, inclusiv la pauză cu 9-7, dar apoi experienţa superioară a francezilor a înclinat balanţa în favoarea oaspeţilor. Moldovenii conduceau cu 11-9 în minutul 35, dar francezii au recuperat şi au trecut în avantaj pentru prima oară în minutul 39 (12-11) şi nu au mai cedat iniţiativa până în final când s-au impus cu 21-18.

Pentru Ştiinţa au marcat Cristian Ghiţă - 4 goluri, Uelington Da Silva Ferreira - 3, Ionuţ Rotaru - 3, Ionuţ Ramba - 2, Florin Dospinescu - 1, Dragoş Iancu - 1, Ignacio Moya Florido - 1, Bogdan Voica - 1.

Golurile echipei HBC Nantes au fost reuşite de Michele Skatar - 4, Valero Rivera Folch - 3, Mathieu De la Breteche - 2, Frederic Dole - 2, Alberto Entrerrios Rodriguez - 2, Mahmoud Gharbi - 2, Jorge Maqueda Pena - 2, Rock Feliho - 1, Gunnar Steinn Jonsson - 1, O'Brian Nyateu - 1, Stefan Vujic - 1.

În alt meci, CS Magdeburg a dispus de Beşiktaş Istanbul cu 33-18.

În următorul meci, pe 16 februarie, Ştiinţa Bacău va evolua în deplasare cu CS Magdeburg.