Strainii salveaza Iasul! CSMS a iesit din criza cu o victorie in fata Voluntariului

19 Octombrie 2015
1077 Vizualizari | 0 Comentarii
• In etapa 14 din Liga I de fotbal, CSMS Iasi a invins FC Voluntari, cu scorul de 2-1 (1-1) • In partida de sambata seara, golurile CSMS au fost marcate de Golubovic si Viveiros

CSMS Iasi a luat o gura uriasa de oxigen, dupa victoria de sambata seara, scor 2-1, cu FC Voluntari. Formatia lui Nicolo Napoli nu mai castigase de doua luni de zile in Copou si avea nevoie ca de aer de un succes pentru nu se scufunda si mai mult in subsolul clasamentului. Cu Voluntariul, iesenii au jucat mai bine ca in alte meciuri, strainii Golubovic, Bole si Viveiros fiind cei mai buni jucatori de pe teren.

Prima ocazie importanta a partidei a apartinut echipei oaspete, Goossens trimitând în minutul 11 un sut periculos de la 20 de metri, putin alaturi. În replica, Grigorie a irosit si el o buna sansa de a marca, în minutul 18, dupa ce a fost servit excelent de Golubovic. În minutul 23, Iasul a deschis scorul în urma unei faze devenite specialitatea casei: centrare de pe dreapta Grigorie, cap spectaculos Golubovic în vinclu. Acelasi Golubovic a fost aproape de dubla în minutul 26, dar a trimis alaturi, cu o executie acrobatica. Contrar cursului jocului, oaspetii au restabilit egalitatea la prima faza de poarta, în minutul 34. Kone a insistat la o minge pe partea dreapta, a trecut usor de Ciuca, a centrat perfect în careu, de unde Balan a reluat cu capul în poarta.

Repriza a doua a debutat cu o buna ocazie a iesenilor, Grigorie trimitând mult peste poarta, dupa o faza lucrata de Bole si continuata de Golubovic. Acelasi atacant bosniac si-a încununat evolutia excelenta din acest meci cu o pasa decisiva pentru golul de trei puncte al lui Viveiros. În minutul 57, Golubovic a câstigat un nou duel aerian cu fundasii adversi, i-a pus mingea perfect lui Viveiros, iar portughezul a sutat plasat, marcând primul sau gol stagional.

Grigorie a ratat sansa desprinderii în mintuul 66, sutul sau fiind respins cu greu de portarul Balauru. Un minut mai târziu, oaspetii au ratat o ocazie imensa de a restabili egalitatea. Balan a trimis în bara din dreapta a portii lui Caparco, dupa care Mihai Costea a trimis mult peste, din fata portii. Pâna la final nu s-a mai întâmplat nimic, iar gazdele au bifat trei puncte uriase, primele dupa o pauza de mai bine de doua luni. Iasul urca pâna pe 8 în urma acestui succes si poate reveni pe loc de play-off daca va gestiona bine urmatoarele doua meciuri, cu Chiajna acasa si la Ploiesti, cu Petrolul, doi adversari din subsolul clasamentului. De cealalta parte, nou-promovata din Voluntari ramâne fara victorie în cele 14 meciuri din Liga I, în ciuda faptului ca lotul numara jucatori cu sute de prezente în primul esalon.

Reactii la finalul meciului

Nicolo Napoli, antrenor CSMS Iasi: "Am facut un meci foarte bun, muncit si cred ca am obtinut o victorie meritata. Sunt foarte importante aceste trei puncte, luate dupa opt etape în care nu am reusit sa câstigam. Este un meci de sase puncte, dat fiind ca am întâlnit o viitoare contracandidata la salvarea de la retrogradare. Iar am facut câteva greseli si am fi putut pierde din nou doua puncte la marea lor ocazie. Totusi, rezultatul este meritat, pentru ca noi puteam închide meciul la 1-0, când am ratat doua mari ocazii si la 2-1 am mai avut câteva oportunitati de a înscrie. Oricum important este ca am întrerupt seria de meciuri fara victorie. Eu sunt convins ca aceasta echipa poate mai mult si sper ca acest succes sa ne fi descatusat. Urmeaza pentru noi un alt meci de sase puncte, cu Concordia Chiajna, pe teren propriu, pe care suntem obligati sa îl câstigam".

Gigi Multescu, antrenor FC Voluntari: "Cred c-am facut un meci bun, însa am întâlnit o echipa mult mai experimentata, în timp ce noi am jucat cu mai multi fotbalisti debutanti în Liga I. Meciul a fost unul echilibrat, poate cu un plus pentru noi în unele momente. Jucatorii experimentati ai Iasului, precum Golubovici sau Viveiros, au reusit sa înscrie din faze care nu anuntau nimic si astfel Iasul s-a impus. A fost un joc frumos, cu multe faze de poarta. Pacat însa pentru noi, ca am pierdut. Eu am mizat pe mai multi tineri în acest joc, pentru a mentine un ritm alert, am facut un presing avansat si în multe momente jocul ne-a iesit. Mai am de lucrat la capitolul fizic si la viteza executiilor. Cu putin mai mult curaj am fi putut pleca cu un punct de la Iasi. Pancu a jucat doar zece minute, dar cu siguranta la urmatoarele partide, mai ales la cele de pe teren propriu, voi miza mai mult pe el".

Daniel Novac, jucator FC Voluntari, trecut si pe la CSMS Iasi: "Ne chinuim sa câstigam de la începerea campionatului, dar sunt convins ca va veni si vremea noastra. Chiar nu pot sa îmi explic de ce nu câstigam. Si astazi am jucat destul de bine, ne-am creat ocazii, am si marcat un gol, dar la final a trebuit sa ne recunoatem învinsi. Stiam ca si Iasul nu câstigase de mai multe etape, din pacate pentru noi, ei au fost cei care s-au bucurat la final. Noi credem în continuare în sansele noastre, pentru ca mai sunt multe etape de jucat. Ramâne de vazut ce va fi în play-out. Venirea domnului Multescu a schimbat mult în bine echipa si cred ca acest lucru s-a vazut si astazi. Am jucat destul de bine, am facut un presing avansat, am reusit sa si înscriem, însa din pacate nu am câstigat. Sunt convins sa în cel mai scurt timp va veni si prima victorie.

CSMS Iasi: Caparco - Bosoi, Mihalache, Frasinescu, Ciuca - Mitic, Cretu ('46 Enescu) - Viveiros ('90 Badic), Grigorie ('75 V. Gheorghe), Bole - Golubovic. Antrenor: Nicolo Napoli.
FC Voluntari: Balauru - Rus, Achim, Novakovic, Briceag - Todoran, Novac - Kone, Goossens ('79 Pancu), Parvulescu ('67 Costea) - Balan. Antrenor: Gheorghe Multescu.
Arbitri: George Gaman - Sebastian Stoianof, Eugen Voda