Suntem la pamant! CSM Poli Iasi a pierdut cu Dinamo dupa un nou meci slab

19 Septembrie 2016
1321 Vizualizari | 0 Comentarii
• Dinamo Bucuresti - CSM Politehnica Iasi 3-1 (2-0), sambata, in etapa a 8-a a Ligii I • Iesenii au ajuns la 7 meciuri consecutive fara victorie

Criza se acutizeaza la gruparea din Copou. Sambata, elevii lui Nicolo Napoli au facut un nou meci foarte slab pe terenul lui Dinamo si au pierdut fara drept de apel cu 1-3 (0-2). Iesenii au ajuns la al saptelea meci consecutiv fara victorie, au bifat a doua infrangere la rand si daca nu se vor trezi rapid risca sa alunece in acest final de sezon regulat pe ultimele locuri.

"Cainii" s-au impus la pas, fara sa forteze si fara sa faca un meci stralucit, profitand de jocul slab al unei echipe ce risca sa nu mai bata pe nimeni daca nu va incepe sa joace fotbal. Asta a remarcat si Gabi Balint, aflat in studioul Digi Sport, dupa meciul de sambata. "Iasul incepe sa plictiseasca pe toata lumea cu acest stil al lui Nicolo Napoli. Pana la urma, fotbalul se joaca pe goluri si trebuie sa-ti propui sa dai gol daca vrei sa castigi", a fost concluzia trista, dar perfect reala trasa de Balint.

Maric si Nemec, goluri la debut

Fundasul croat Luka Maric a deschis scorul in minutul 13 cu o reluare din sase metri la o minge pasata de Lazar in chiar meciul sau de debut in tricoul lui Dinamo. Cinci minute mai tarziu, la finalizare a aparut Lazar si l-a invins pe Grahovac cu un sut la coltul scurt. In minutul 32, Branescu a avut o dubla interventie la suturile lui Piccioni si Stefanescu, acesta fiind primul moment in care oaspetii au amenintat poarta lui Dinamo.

La pauza, Nicolo Napoli a mutat ofensiv si i-a trimis in teren pe Boiciuc si Ciucur in locul lui Stefanescu si Vasile Gheorghe , dar cei care au marcat au fost tot dinamovistii. In minutul 54, slovacul Nemec a dus scorul la 3-0 din pasa aceluiasi Lazar.
Gazdele au redus din turatie la 3-0 si le-au permis iesenilor sa prinda mai mult curaj.

Fortata de multe ori doar sa se apere, echipa ieseana a aratat in cateva momente ca stie sa si atace, dar trebuie sa i se si ceara acest lucru. Piccioni a redus din diferenta in minutul 64, dupa o pivotare de langa Maric, Boiciuc (68 si 75) si Badic (80) au ratat bune situatii de gol, prea putin insa pentru a reface handicapul din prima repriza.

Trei puncte importante pentru Dinamo care revine pe locul doi al clasamentului, in spatele rivalei Steaua, in timp ce Iasul se apropie incep dar sigur de subsol. Dincolo, insa, de esec, ingrijorator este faptul ca echipa din Copou nu joaca nimic de cateva etape bune, fapt subliniat de multi oameni de fotbal si recunoscut, in sfarsit, si de catre oficialii echipei iesene.

CSM Poli a ajuns la sapte meciuri la rand fara victorie si urmeaza o serie foarte grea pana la finalul sezonului regulat, cu Pandurii, Astra, Timisoara, CFR Cluj si Voluntari. Daca ar fi sa punctam un aspect pozitiv dupa acest meci, imbucuratoare a fost evolutia buna a filipinezului Sato, titularizat in stanga apararii. Nici Boiciuc nu a jucat rau, acesta avand cateva ocazii bune in repriza secunda.

Prunea: Nu jucam nimic!"

Florin Prunea s-a declarat dezamagit de atitudinea unor jucatori, dupa ce CSM Poli a pierdut cu 3-1 în fata lui Dinamo. Presedintele iesenilor nu este neaparat suparat pe rezultat, însa da vina pe atitudinea unor jucatori. ”Vom vedea ce se va întâmpla. Trebuie sa ne linistim, vom juca împotriva uneia dintre cele mai bune echipe (n.r. cu Pandurii). Si anul trecut am avut o serie de meciuri fara victorie, dar atunci jucam bine. Acum nu avem atitudine. Nu jucam nimic, aici sunt îngrijorat. Ma îngrijoreaza în primul rând atitudinea unor jucatori", a spus Prunea.

Madalin Ciuca: "Ne este frica sa jucam"

Jucatorul formatiei CSM Poli Iasi, Madalin Ciuca, a declarat ca gruparea din dealul Copoului a aratat teama fata de adversar.
„Am luat gol dupa o greseala grava în defensiva. Maric a dat gol dintre patru jucatori de-ai nostri. S-a facut repede 2-0 si pe urma nu am mai putut reveni. Am încercat în repriza a doua, dar a fost în zadar, chiar daca ne-am creat câteva ocazii. E incredibil ce se întâmpla. Nu poti avea atitudine atunci când te temi de un meci! Nu cred ca este vina antrenorului ca noi nu jucam. Nu vad de ce sa nu ramâna Napoli la echipa. Modul de lucru este la fel ca anul trecut. Parca ne este frica sa jucam. Nu reusim sa adaptam jocul la jucatorii pe care îi avem acum în atac. Ne-am obisnuit sa jucam cu mingi lungi, pe Golubovic, acum trebuie sa jucam în tusa si sa centram”, a spus Ciuca.

Dinamo - CSM Poli Iasi 3-1 (2-0)
Marcatori: Maric 13, Lazar 18, Nemec 54 - Piccioni 64
Formatii:
Dinamo: Branescu – Romera, Nedelcearu, Maric, Filip - Nistor, Busuladzic, Palic (83 Popescu) - Rotariu (87 Hanca), Nemec (64 Popa), Lazar. Antrenor: Ioan Andone.
CSM Poli: Grahovac – Bosoi, Frasinescu, Ciuca, Sato – Mitic, Stefanescu (46 Boiciuc) – Böle (57 Badic), Vasile Gheorghe (46 Ciucur), Tiganasu – Piccioni. Antrenor: Nicolo Napoli.
Arbitri: Radu Petrescu – Mircea Grigoriu, Aurel Onita.