Suntem pe primul loc!

10 Martie 2014
1326 Vizualizari | 0 Comentarii
CSMS Herghelegiu
• CSMS Iasi a castigat sambata pe terenul Unirii Slobozia (scor 2-0) si a urcat pe locul 1 in clasamentul pentru play-off, avand un punct peste Rapid si trei peste Clinceni • In ierarhia generala, Iasul ocupa locul 2 in seria I, la trei puncte in spatele Rapidului • Ambele goluri ale iesenilor la Slobozia au fost marcate de Liviu Mihai, mijlocas transferat in aceasta iarna chiar de la formatia ialomiteana

CSMS Iasi a obtinut sambata un nou succes extrem de important in economia luptei pentru promovarea in liga 1. Gruparea pregatita de Marius Lacatus s-a impus de o maniera categorica pe terenul Unirii Slobozia, scor 2-0 (2-0) si a urcat pe prima pozitie in clasamentul pentru play-off, cel de la care se va intra in linie dreapta, la finalul sezonului regulat.

Daca in primul meci al anului, la Clinceni, iesenii s-au impus oarecum norocos, tinand cont de raportul ocaziilor clare favorabil gazdelor, la Slobozia moldovenii au dominat clar jocul, iar diferenta ar fi putut fi mult mai mare la final. In afara celor doua goluri marcate de Liviu Mihai, care a asigurat linistea in tabara oaspetilor inca din prima parte, CSMS a ratat alte cateva bune ocazii. In minutul 19, Bosoi l-a pus la grea incercare pe portarul Dobre, Herghelegiu a trimis mingea in transversala (min. 30), iar golul lui Palimaru din minutul 55 a fost anulat pentru un presupus hent la atacantul iesean. Succesul oaspetilor a fost asigurat de Liviu Mihai, jucator transferat in aceasta iarna chiar de la Unirea Slobozia. Acesta a deschis scorul in minutul 28 cu o lovitura de cap din careu, dupa o centrare a lui Radovic, iar in minutul 40 a dus scorul la 2-0 cu un sut la coltul lung, de la zece metri de poarta.

In partea a doua, CSMS nu a mai fortat si a incercat sa apere avantajul. Cea mai mare ocazie l-a avut in prim-plan pe Palimaru, al carui gol a fost anulat. De cealalta parte, Nanu ar fi putut marca golul de onoare, sutul sau din minutul 76 fiind respins de Caparco.

Victoria de la Slobozia a securizat pozitia secunda a Iasului in clasamentul general (CSMS se afla la trei puncte in fata Unirii Slobozia), dar in ierarhia pentru play-off, cea care conteaza, moldovenii ocupa primul loc, avand un punct in fata Rapidului.

Unirea Slobozia - CSMS Iasi 0-2 (0-2)
A marcat: Liviu Mihai (28, 40)
0-1, min. 28: Centrare de pe partea dreapta Radovic si Liviu Mihai trimite în plasa, cu capul, din careu, de la 8 metri;
0-2, min. 40: Actiune pe partea stânga a lui Liviu Mihai, care suteaza la coltul lung de la 10 metri.

Formatii:
Unirea Slobozia: Dobre - Stan, Tudorache, Hristian, Toma - Ibrian, Ivasca (77 Florea), Macare, Ursu (51 Coconasu) - Jianu (82 D. Gheorghe), Nanu. Antrenor: Adrian Mihalcea.

CSMS Iasi: Caparco - Radovic, Mihalache, Plamada, Tiganasu - Cretu, Dedu (80 Novac) - Bosoi, Liviu Mihai (84 Onofras), Herghelegiu (89 Calugaru) - Palimaru. Antrenor: Marius Lacatus.
Arbitri:  Adrian Viorel Cojocaru (Galati), Vlad Bârleanu (Bucuresti) si Marius Florin Badea (Râmnicu Vâlcea).

Rezultatele inregistrate in week-end in liga a II-a:
Seria I, etapa a 18-a: Unirea Slobozia - CSMS Iasi 0-2, Rapid - CF Braila 5-2, Farul Constanta - FC Clinceni 0-0, Dunarea Galati - ACS Berceni 2-2, Rapid CFR Suceava - Gloria Buzau 1-0. SC Bacau si Unirea Tarlungeni au stat.

Seria a II-a, etapa a 16-a: UTA - CS Mioveni 1-0, Gloria Bistrita - Rm. Valcea 0-0, Metalul Resita - FC Olt 2-0, Olimpia Satu Mare - CSU Craiova 1-1, FCU Craiova - FC Bihor 0-0, ASA Tg. Mures - Minerul Motru 4-1. Clasament: 1. CSM Rm. Valcea 29 p, 2. CSU Craiova 29p, 3. ASA Tg. Mures 28p.