Sunteti penibili! (FOTO)

18 Aprilie 2011
2699 Vizualizari | 0 Comentarii
ACSMU Poli Iasi CSM Ramnicu Valcea 0 2
• Poli Iasi a pierdut cu scorul de 0-2 (0-2) partida de pe teren propriu cu CSM Rm. Valcea, sambata, în cadrul etapei a 22-a a ligii a doua, seria a doua • Dupa acest esec, iesenii au iesit, practic, total din ecuatia promovarii • Poli a tras un singur sut pe spatiul portii valcenilor, abia în minutul 80! • Etapa viitoare, sambata, Poli intalneste in deplasare liderul Petrolul Ploiesti

Desi putini, suporterii ieseni optimisti care mai sperau la promovare dupa victoria obtinuta la Deva, în etapa precedenta, si-au luat adio definitiv de la Liga I in urma meciului catastrofal facut pe teren propriu de echipa lui Adrian Falub, sambata, în compania formatiei CSM Rm. Valcea. La capatul unuia dintre cele mai slabe meciuri din campionat, Poli a cedat cu 0-2 în fata tinerei echipe valcene, care a avut în echipa de start opt jucatori sub 21 ani. Chiar daca antrenorul Adrian Falub nu a contat pe mai multi titulari, esecul si mai ales evolutia foarte slaba a iesenilor nu pot fi scuzabile, în conditiile în care oaspetii nu fac parte, totusi, din categoria echipelor cu pretentii din seria a doua.
Valcenii i-au luat tare pe ieseni înca din start, iar în minutul 5 Geanta a dat lovitura, deschizand scorul. Herghelegiu a pasat neglijent o minge înapoi, la 40 de metri de poarta sa, Geanta a interceptat, a avansat si a sutat plasat, de la marginea careului, în dreapta portarului Alexeev. Panc a avut sansa egalarii în minutul 8, dar a trimis balonul mult peste poarta, cu capul, în urma unui corner, aceeasi finalitate avand si executia lui Tanase, din minutul 22.
In minutul 34, valcenii au profitat din nou de visatoarea aparare ieseana si au majorat diferenta prin Octavian Vasile. Mijlocasul oaspetilor a speculat ezitarea în lant a defensivei Politehnicii, l-a lobat pe Alexeev iesit aiurea din poarta si a împins apoi balonul în poarta goala.

Un singur sut pe poarta

Repriza secunda a debutat cu doua bune oportunitati ale Politehnicii de a reveni în meci, dar Patrascu (min. 48) si Florea (53) au sutat peste poarta, din pozitii bune, lateral stanga. Ganea a fost aproape de 3-0 în minutul 58, apoi Tanase a ratat si el pe putin tinta (63), din careu, tot cu capul, în urma unei centrari de la Florea.
Oaspetii au ramas în inferioritate numerica în minutul 75, cand Florin Sandu a fost eliminat direct, dupa ce l-a lovit cu piciorul pe Patrascu, dar Poli nu a reusit sa profite de avantajul numeric. Iesenii ar fi putut înscrie golul onoarei în minutul 80, atunci cand Alex Marin a ratat ocazia meciului, lovitura sa de cap fiind scoasa de pe linia portii de portarul Chirita. Aceasta a fost, de altfel, prima finalizare pe poarta si ultima a iesenilor în acest meci, fotbalistii lui Adrian Falub parasind terenul în huiduielile celor cateva sute de spectatori prezenti în tribune. In drumul spre vestiare, o parte din suporteri i-au cerut demisia antrenorului Falub.

Laurentiu Tudor: „Ne asteptam la un meci mai dificil”

Antrenorul oaspetilor, Laurentiu Tudor, a declarat la finalul partidei din Copou ca se astepta la o replica mai buna din partea iesenilor, afirmand ca nu credea ca o sa castige atat de usor. „Sincer, nu ma asteptam sa castigam atat de clar. Ma asteptam la un meci mult mai greu, iar bucuria este cu atat mai mare cu cat am castigat pe terenul unei echipe de traditie. Ii felicit pe jucatorii mei pentru daruirea de care au dat dovada, pentru ambitia cu care au jucat. Am obtinut o victorie mare astazi. Am multi jucatori tineri în echipa, iar acest lucru ne da sperante pentru viitor. Am avut un start mai slab de retur, neasteptat de slab dupa un cantonament bun în Antalya, dar pe parcurs ne-am revenit. Echipa creste de la meci la meci, iar rezultatele se vad, am obtinut un punct la Bihor, am învins la Iasi”, a declarat Tudor.
In opinia tehnicianului valcean, cele mai mari sanse la promovare le au Petrolul, Bihorul si Sibiul. „Petrolul, FC Bihor, Vointa Sibiu au echipe care pot emite pretentii la promovare. Totusi, în opinia mea, în aceasta serie echipele sunt de valori apropiate. Diferenta este facuta de determinare, de forma aratata în ziua jocului”, a mai spus Laurentiu Tudor.

Falub se gandeste la reconstructie

Dupa esecul lamentabil cu Valcea, antrenorul Politehnicii, Adrian Falub, a recunoscut ca echipa sa nu mai poate emite pretentii la promovare, afirmand ca de acum încolo gandurile sale se îndreapta catre campionatul urmator. „Dupa un astfel de meci, prea multe nu sunt de spus. In prima repriza am primit din nou goluri foarte usor, la singurele ocazii ale adversarilor, iar în partea a doua am jucat mai bine, dar departe de ceea ce ne dorim cu totii. Poate asta este valoarea noastra la ora actuala. Acum nu mai avem nici un obiectiv, am scapat de promovare, probleme cu retrogradarea nu avem, trebuie sa ne gandim la campionatul urmator, la reconstructie. Trebuie spus faptul ca în iarna am carpit lotul, iar acum ne bazam pe jucatorii care, în mod normal, faceau parte din lot, nu erau titulari. Este greu sa ai rezultate cu astfel de jucatori. Trebuie sa reconstruim ceva pe baze solide, dar deocamdata suntem la stadiul de vorbe. Trebuie facute transferuri, nu avem nevoie doar de vorbe”, a spus Falub. Tehnicianul le-a reprosat jucatorilor ca nu dau totul pe teren, în conditiile în care echipa nu are un obiectiv. „Un jucator trebuie sa joace fotbal chiar daca echipa nu are obiectiv. Trebuie sa joace pentru placerea de a juca fotbal, pentru el, daca se considera profesionist, pentru sansa care i s-a oferit de a evolua la un club de traditia Iasului. Eu unul îmi reprosez în acest meci ca nu am reusit sa-i motivez dupa acel esec cu Bihorul si ca nu am gasit formula de joc ideala”, a punctat antrenorul Politehnicii.

ACSMU Poli Iasi – CSM Rm. Valcea 0-2 (0-2)
Au marcat: Geanta (min. 5), Octavian Vasile (min. 34)
Au evoluat formatiile:
ACSMU Poli: Alexeev - Patrascu, Muth, Panc, Siminic (35 Florea) - Herghelegiu, Cl. Tudor, Liuba, Badic – Kamara (61 Danciu), Tanase (67 Marin Alex). Antrenor: Adrian Falub.

CSM Rm. Valcea: Chirita – Tomozei (77 Danea), Odoroaba, I. Popescu, Fl. Sandu - Oct. Vasile, Fl. Parvu (88 Mitu), Rosca, Gogosoiu (84 Bucuroaia) - Ad. Ganea, Geanta. Antrenor: Laurentiu Tudor.
Cartonas galben: Florin Sandu (Vîlcea, min. 75).
Arbitri: Florin Ghimbasan (Brasov), Sebastian Gheorghe (Suceava), Lorent Szanto (Tg. Mures).
Observatori: Costin Toma (Piatra Neamt), Mircea Stanisteanu (Vaslui).