SUPER VIDEO! Curg acuzele la adresa FIFA! Dezvaluiri incredibile

6 Iunie 2015
629 Vizualizari | 0 Comentarii
Directorul executiv al Federatiei Irlandeze de Fotbal, John Delaney, a declarat pentru postul RTE Soccer ca FIFA i-a dat bani forului sau pentru a evita un proces dupa ce Irlanda a pierdut calificarea la Cupa Mondiala din 2010 în urma unui gol marcat dupa un hent al francezului Thierry Henry. "Am simtit ca putem duce aceasta problema în instanta împotriva FIFA. Daca va aduceti amintea atitudinea lui Blatter de atunci, el a ras de noi. M-am dus sa-l vad si i-a spus ce avem de gand sa facem. Apoi am ajuns la un acord. Discutia a avut loc vineri, iar luni acordul a fost semnat. Cred ca a fost o întelegere buna pentru federatia irlandeza", a spus Delaney. John Delaney nu a putut sa dezvaluie suma primita de federatia irlandeza, deoarece a semnat o clauza de confidentialitate, dar presa de la Dublin a scris ca ar fi fost vorba de cinci milioane de euro.

Nationala Frantei s-a calificat la turneul final al Cupei Mondiale din 2010, dupa ce a terminat la egalitate, pe teren propriu, scor 1-1 dupa prelungiri, cu reprezentativa Irlandei, în returul barajului european. Irlandezii au deschis scorul prin Robbie Keane, în minutul 32, francezii reusind egalarea prin Gallas, în minutul 103, dupa o faza la care Thierry Henry a comis hent. În meciul tur de baraj, Franta a învins cu scorul de 1-0.