SUPER VIDEO! Florentin Matei s-a acomodat la NK Rijeka. Decarul a dat o pasa de gol la primul meci ca titular

4 Martie 2016
317 Vizualizari | 0 Comentarii
Unul dintre cei mai în forma stranieri ai României în 2015 a fost Florentin Matei. Mijlocasul a avut o prima jumatate de sezon foarte buna la Volyn Lutk, acolo unde s-a impus ca lider al echipei, a fost cel mai bun marcator si unul dintre cei mai buni pasatori din lot. Iarna i-a adus un transfer în Croatia, la HNK Rijeka, echipa de pe locul doi în clasament. Românul are handicapul formei fizice pentru ca nu s-a pregatit cot la cot cu noii lui colegi în pauza competitionala, însa prestatiile sale au fost tot mai apreciate cu trecerea timpului.

În weekendul ce a trecut, Florentin Matei a fost pentru prima data titular la Rijeka tocmai în derby-ul cu Hajduk Split. Meciul de pe teren propriu a fost câstigat de Rijeka cu 1-0, golul fiind înscris dintr-o centrare venita de la fotbalistul român, cel care a primit tricoul cu numarul 10 la sosirea sa în Croatia. ”A fost bine, însa va fi si mai bine atunci când voi fi la suta la suta din capacitatea fizica. Eu lucrez la fiecare antrenament pentru asta si cred ca voi ajunge unde vreau în foarte scurt timp. A fost minunat sa joc cu tribunele pline într-o atmosfera placuta, sper ca fanii sa se bucure pentru succes”, a spus Matei într-un dialog cu jurnalistii din Croatia.

Matei poate juca pe toate posturile din linia de mijloc, asa cum dezvaluia recent si într-un interviu publicat de ProSport. La Rijeka a fost folosit pe postul de mijlocas stânga: ”Cred ca a fost OK. Nu a fost ceva nou pentru mine pentru ca am mai jucat în flancul stâng destul de recent, în Ucraina. Pentru primul meci a fost OK, însa va fi din ce în ce mai bine la urmatoarele”, a spus Matei pentru Novilist. Mijlocasul a jucat primele 62 de minute ale meciului si a iesit în evidenta în startul reprizei secunde atunci când a ratat deschiderea scorului dintr-o lovitura libera pentru ca imediat dupa sa centreze perfect pentru gol. ”Când nu pot sa marchez e bine ca dau pase de gol. Mai ales ca s-a întâmplat asta la primul meci ca titular la Rijeka si sunt multumit ca Samardzic a înscris din pasa mea. Am ratat o sansa buna la finalul primei reprize, înainte de gol, regret ca n-am înscris, m-ar fi bucurat sa marchez în fata fanilor nostri”, a spus Matei.