SUPER VIDEO! "Interventie incredibila!" Parada cu care Ionut Radu i-a cucerit pe italieni

28 Septembrie 2018
390 Vizualizari | 0 Comentarii
sport2 3

Ionut Radu (21 de ani) a debutat pentru Genoa în Serie A si echipa s-a a câstigat cu 2-0 meciul jucat pe teren propriu, contra lui Chievo. Profitând de faptul ca mult mai experimentatul sau concurent, Federico Merchetti, a încasat multe goluri în acest debut de sezond in Italia, Radu a intrat între buturile Genoei si a avut o prestatie sigura.

Radu s-a remarcat printr-o interventie spectaculoasa în timpul partidei cu Chievo, la 2-0 pentru Genoa, pastrând poarta intacta. Genovezii au câstigat fara emotii si au acumulat noua puncte dupa cinci meciuri, aflându-se pe locul opt în clasamentul din Serie A.

Presa din Italia n-a trecut cu vederea prestatia lui Ionut Radu, depsre care a scris ca "a salvat rezultatul cu o interventie incredibila". Goalkeeperul român a impresionat în ultima dubla a României U21, cu Portugalia (2-1) si Bosnai (2-0). În meciul cu lusitanii, Radu a avut mai multe interventii sigure si a salvat un penalty decisiv pentru victoria reprezentativei antrenate de Mirel Radoi, în minutul 90+9.
Interventia lui Ionut Radu poate fi urmarita la minutul 3:28, în clipul de mai jos.