11 Septembrie 2018
174 Vizualizari | 0 Comentarii
sport1 2

Prin evolutiile sale constante si sigure, N'Golo Kante a dovedit în ultimele sezoane ca este o piesa de baza la centrul terenului atât pentru echipa de club, cât si pentru nationala.

Fotbalistul se remarca atât prin calitatea jocului sau, cât si a caracterului. Cunoscut pentru spiritul sau de luptator si totodata, pentru modestia pe care o afiseaza în afara terenului, coechipierii din nationala Frantei îl sarbatoresc pe mijlocas ori de câte ori au ocazia.

Acelasi lucru s-a întâmplat si aseara, dupa partida câstigata de Franta contra Olandei, cu scorul de 2-1. Fotbalistii din lotul Frantei l-au celebrat pe Kante la microfon, alaturi de 80.000 de fani de pe Stade De France

Franta a bifat prima victorie în doua meciuri în grupele UEFA Nations League, dupa egalul cu Germania. Mbappe a deschis scorul pentru francezi din assist-ul lui Matuidi, iar Giroud a marcat golul decisiv în minutul 75, din centrarea impecabila a lui Mendy. Pentru olandezi a înscris Ryan Babel, în minutul 67. Partida a fost dominata cap-coada de nationala lui Didier Deschamps. Raportul suturilor pe poarta a fost 8 la 2, în favoarea francezilor.