Surpriza mare in Seria iesenilor

29 Aprilie 2011
785 Vizualizari | 0 Comentarii
Valeriu Rachita

Petrolul Ploieşti a avut astăzi şansa de a se desprinde în fruntea clasamentul pentru a doua oară la rand, însă trupa lui Valeriu Răchită nu a fost în stare să învingă pe teren propriu Gaz Metan CFR Craiova. Ploieştenii au remizat 1-1, iar maine pot pierde prima poziţie în Seria a II-a. "Lupii-galbeni" au preluat conducerea în primul sfert de oră al întalnirii contrar cursului jocului. Pompiliu Stoica a centrat perfect pentru Buhăescu, atacantul neratandşi înscriind cu capul. La reluare, cursul jocului a fost exact contra celui din prima repriză, Petrolul la carma jocului, iar Gaz Metan cu golul. Echipa lui Jerry Gane a speculat de prima ocazie periculoasă la porta lui Zimmermann şi a înscris prin Boroiban, bară-gol. In urma egalului, Petrolul se distanţează pană maine la două puncte de FC Bihor şi la patru de CS Mioveni şi Voinţa Sibiu, însă poate fi detronată din poziţia de lider. Ploieştenii au înregistrat astfel cel de-al doilea semieşec pe teren propriu, după ce etape trecută au reuşit acelaşi scor cu ACSMU Poli Iaşi. Meciul a fost arbitrat de la centru de Emil Voicu din Bacău, şi ajutat de la cele două tuşe de Bogdan Velicu din Bucureşti şi de Cătălin Teodor din Brăila.