Surprize in Cupa Frantei: PSG si Montpellier, eliminate in sferturi

22 Martie 2012
515 Vizualizari | 0 Comentarii
psg lyon

Paris St Germain a suferit prima sa înfrangere de cand a fost preluată de antrenorul italian Carlo Ancelotti, 1-3 cu Olympique Lyon, miercuri seara, pe teren propriu, în sferturile de finală ale Cupei Franţei la fotbal.

Lyon, eliminată prematur din Liga Campionilor, a reuşit să întoarcă scorul după ce Nene a marcat din penalty (19). Kaellstroem (25), Lisandro Lopez (39) şi Gomis (90+1 - penalty) au marcat pentru OL.

Montpellier, formaţie aflată pe locul secund, a fost învinsă surprinzător de formaţia de liga a treia Gazélec Ajaccio cu scorul de 1-0. Unicul gol a fost reuşit de Yohan Bocognaco (75).

In semifinalele competiţiei s-a calificat şi Rennes, care a ieşit învingătoare cu 3-1, în deplasare, cu Valenciennes, formaţie care a jucat mai mult de jumătate din meci în 10 oameni. Pitroipa (12), Boye (53) şi Hadji (87) au punctat pentru oaspeţi, golul gazdelor fiind semnat de Danic (32).

Marţi, formaţia de liga a treia Quevilly eliminase pe Olympique Marseille cu scorul de 3-2, după prelungiri.

Semifinalele sunt programate pe 10 şi 11 aprilie: GFCO Ajaccio (D3) - Lyon (D1) şi Quevilly (D3) - Rennes (D1).