Surprize in Serie A: Juventus invinsa acasa, Pescara lui Bergodi victorioasa pe terenul Fiorentinei! (VIDEO)

7 Ianuarie 2013
601 Vizualizari | 0 Comentarii
Campioana en titre a Italiei la fotbal, Juventus Torino, a fost învinsă cu scorul de 2-1 de Sampdoria, chiar pe teren propriu, duminică, într-un meci din etapa a 19-a din Serie A.

Juve a deschis scorul prin Giovinco (24 - penalty), după care oaspeţii au rămas în 10 oameni (Berardi eliminat în min. 31). Mauro Icardi a reuşit să aducă trei puncte nesperate genovezilor prin ''dubla'' din repriza secundă (52, 68).

O altă surpriză a produs-o Pescara, echipa antrenată de Cristiano Bergodi câştigând cu 2-0 la Florenţa.

Inter, fără Cristian Chivu, a pierdut la scor de forfait (0-3) la Udine, în timp ce AS Roma (Bogdan Lobonţ a fost rezervă) a fost întrecută de Napoli cu 4-1, uruguayanul Cavani reuşind hat-trick-ul perfect (goluri cu dreptul, stângul şi cu capul).

Adrian Stoian a jucat 84 de minute la Chievo, iar Paul Papp a fost rezervă în meciul câştigat cu 1-0 pe teren propriu cu Atalanta.

Rezultate:

duminică

Napoli - AS Roma 4-1

Au marcat: Edinson Cavani 4, 48, 70, Christian Maggio 90, respectiv Pablo Osvaldo 72.

Cartonaş roşu: Miralem Pjanic (Roma) 75.

Chievo Verona - Atalanta Bergamo 1-0

A marcat: Isaac Cofie 37.

Fiorentina - Pescara 0-2

Au marcat: Jonathas 57, Mervan Celik 90+1.

Genoa - Bologna 2-0

A marcat: Marco Borriello 57,73.

Cartonaş roşu: Tiberio Guarente (Bologna) 90+3.

Juventus - Sampdoria 1-2

Au marcat: Sebastian Giovinco 24 - penalty, respectiv Mauro Icardi 52, 68.

Cartonaş roşu: Gaetano Berardi (Sampdoria) 31.

AC Milan - Siena 2-1

Au marcat: Bojan 67, Giampaolo Pazzini 80 - penalty, respectiv Michele Paolucci 87.

Parma - Palermo 2-1

Au marcat: Ishak Belfodil 62, Amauri 90+2, respectiv Igor Budan 84.

Udinese - Inter Milano 3-0

Au marcat: Antonio Di Natale 63,79, Luis Muriel 75.

Cartonaş roşu: Juan (Inter) 65.

sâmbătă

Lazio - Cagliari 2-1

Au marcat: Abdoulay Konko 79, Antonio Candreva 86 - penalty, respectiv Marco Sau 62.

Cartonaşe roşii: Michael Agazzi 84, Andrea Cossu 85 (ambii de la Cagliari).

Catania - Torino 0-0

Cartonaş roşu: Francesco Lodi (Catania) 13.

Gonzalo Bergessio (Catania) a ratat un penalty în min. 22.

În clasament, pe primul loc se află Juventus, cu 44 puncte, urmată de Lazio, 39 p, Napoli, 37 p, Fiorentina, 35 p, Inter Milano, 35 p, AS Roma, 32 p, AC Milan, 30 p, etc.