Surprizele continua in Liga 1. Lupta la retrogradare se ascute mai tare in fiecare etapa

21 Aprilie 2015
1155 Vizualizari | 0 Comentarii
Lupta la retrogradare ramane in continuare incinsa, iar iesenii nu se pot considera inca salvati. Asta pentru ca rezultatele surpriza se tin lant in prima liga din Romania. Universitatea Cluj a produs ieri surpriza zilei in etapa a 27-a a Ligii 1, invingand cu scorul de 1-0, in deplasare, pe Pandurii Targu Jiu. Gazdele au ratat un penalty, prin Mihai Roman, in minutul 54, atacantul tragand slab, pe jos. Ardelenii au inscris golul victoriei in minutul 70, cand Nuno Viveiros a marcat in poarta lui Gliwa. Universitatea trece astfel deasupra liniei retrogradarii, cu 29 de puncte acumulate.

Rapid Bucuresti continua sa spere la ramanerea in Liga 1, dupa ce aseara a castigat un adevarat derby al retrogradarii, impotriva Concordiei Chiajna. Unicul gol al partidei a fost marcat de Gecov, in minutul 30, rapidistii ratand alte mari ocazii in cele 90 de minute ale meciului, dupa ce echipa lui Baciu s-a aruncat disperata in atac, iar giulestenii au ramas de cateva ori singuri cu portarul, in urma unor contraatacuri ucigatoare. Echipa lui Cristiano Bergodi a acumulat 25 de puncte si va intalni etapa viitoare FC Brasov, intr-un alt meci foarte important din zona rosie a clasamentului.

In urma acestor rezultate, cele 3 partide pe care CSMS Iasi le are de disputat in urmatoarea perioada, impotriva Botosaniului, in deplasare si pe teren propriu cu Ceahlaul si Rapid, pot fi decisive pentru ramanerea in elita.

Rezultatele etapei a 27-a a Ligii 1:

CSMS Iasi – FC Brasov 1-0 A marcat: Mihalache (48)

CFR Cluj – ASA Tg. Mures 2-2 Au marcat: Dore (1), N’Doye (18, 58), Tade (61)

FC Botosani – Ceahlaul 2-0 Au marcat: Hadnagy (8), Ivanovic (82)

FC Viitorul – Astra Giurgiu 2-0 Au marcat: Mitrita (2), Nicolita (16)

Gaz Metan – Petrolul Ploiesti 0-0

CSU Craiova – Dinamo 0-0

Steaua  - Otelul Galati 1-2 Au marcat: Latovlevici (autogol 19), Hamroun (45), Țucudean (77)

Pandurii – Universitatea Cluj 0-1 A marcat: Viveiros (70)

Rapid Bucuresti – Concordia Chiajna 1-0 A marcat: Gecov (30)

Programul etapei viitoare:

Concordia Chiajna – CSU Craiova (Vineri, ora 17:00) FC Brasov – Rapid Bucuresti (Vineri, ora 19:15)

Dinamo Bucuresti – CFR Cluj (Vineri, ora 21:30)

FC Botosani – CSMS Iasi (Sambata, ora 16:00)

ASA Tg. Mures - Pandurii (Sambata, ora 18:30)

Universitatea Cluj – Steaua Bucuresti (Sambata, ora 21:00)

Otelul Galati – FC Viitorul (Duminica, ora 18:30)

Astra Giurgiu – Gaz Metan (Duminica, ora 21:00)

Ceahlaul Piatra Neamt - Petrolul Ploiesti (Luni, ora 21:00)