Ta(n)tarusanu a scos Steaua din Europa

24 Februarie 2012
2105 Vizualizari | 0 Comentarii
Tatarusanu
• FC Twente – Steaua Bucuresti 1-0 (1-0), in mansa retur a 16-imilor Europa League la fotbal • Cu scorul general de 2-0, olandezii s-au calificat in optimi • Singurul gol al meciului de aseara a fost marcat de Chadli, in minutul 29, dupa o gafa uriasa a lui Tatarusanu

Romania a ramas fara echipe in cupele europene. Steaua Bucuresti a fost eliminata de Twente in 16-imile Europa League la fotbal, astfel ca nu vom mai avea nici o reprezentanta in competitiile continentale.

Aseara, in Olanda, Twente s-a impus cu acelasi scor ca la Bucuresti, prin golul marcat de Nacer Chadli (29), tot dupa o gafa a lui Tatarusanu. Steaua a început bine meciul de la Enschede, cu un joc agresiv, si nu a fost cu nimic mai prejos de adversara sa. Meciul a fost echilibrat, ocaziile de gol fiind foarte rare. Prima ocazie notabila a Stelei a fost semnata de Tanase (‘9), dar sutul sau din afara careului s-a dus alaturi de poarta.

Ca si în meciul de la Bucuresti, Twente a deschis scorul dupa o gafa a Stelei: portarul Tatarusanu a alunecat la o pasa înapoi a lui Geraldo, mingea a ajuns la De Jong, acesta l-a servit pe Chadli si internationalul belgian a îndeplinit o simpla formalitate, 1-0 (29).
Meciul s-a desfasurat în aceeasi nota echilibrata pâna la pauza, iar ocaziile de gol au lipsit în continuare. La reluare, Steaua a parut dispusa sa riste mai mult, iar din acest joc au început sa apara situatiile de gol. De Jong a trimis mingea peste poarta din careu (51), dupa care Florin Costea a avut o actiune frumoasa, finalizata cu un sut care a trecut peste transversala (54).

Twente a irosit doua ocazii mari de gol în minutul 61, când Chiriches a blocat sutul lui Bajrami, iar Tatarusanu a respins reluarea lui Janssen. Tatarusanu a salvat apoi golul sapte minute mai tarziu, fata în fata cu Luuk De Jong, dupa care Bajrami a trimis alaturi (69). In acelasi minut a ratat si Steaua o buna situatie, când sutul deviat al lui Fl. Costea a ocolit poarta. Nikolic a ratat golul egalarii în minutul 78, când sutul sau din unghi a fost respins de Mihailov. Cu patru atacanti pe teren (Nikolic, Fl. Costea, M. Costea si Rusescu), Steaua a presat mereu, a dominat jocul, dar nu a reusit mai mult. Bajrami a ratat ultima ocazie a meciului (90+3), singur cu Tatarusanu. Twente s-a calificat meritat în optimile de finala, dovedind un pragmatism deosebit în dubla mansa, în care Steaua a oferit o replica onorabila si nimic mai mult.

Acuzele lui Becali si lacrimile lui Bourceanu

Imediat dupa meci, Gigi Becali, patronul Stelei, a anuntat la GSP TV ca zilele lui Ciprian Tatarusanu sunt numarate la echipa sa dupa gafele din dubla mansa cu Twente. "Gafa lui Tatarusanu, gafa lui Tatarusanu, asta e. I-am zis si lui Vali Argaseala daca mai poate sa mai gaseasca un portar, ca sa avem un portar de rezerva. O sa apere Stanca si o sa avem nevoie de o rezerva, pentru ca o sa faca figuri. Sigur face figuri ca e instigator. Si asa avem doar doi portari. Bine, poate sa apere si pustiul ala, nu-i problema. Niciodata nu mai apara Tatarusanu. Nu e drept, gata, Dumnezeu nu te ajuta cand esti nedrept cu Stanca. Nu poti sa-l tii pe Stanca rezerva. Nici la nationala nu cred ca îl mai ia Piturca", a spus Gigi Becali.

In schimb, antrenorul Stelei a inceput sa se balbaie in momentul in care a aflat ca Gigi Becali a anuntat ca Tatarusanu nu trebuie sa mai joace titular. "Echipa a avut potenta, am pus presiune, dar jocul greseala asteapta. Vreau sa felicit echipa inca o data. Jucatorii au de invatat din aceste meciuri. La cum ne prezentam, o sa punem probleme mari in campionat. Tatarusanu este normal sa fie afectat, dar nu putem sa-i luam capul. A declarat patronul ca nu va mai juca Tatarusanu? Aaa... Asta, asta e, voi vedea. Sper sa iau cea mai buna decizie. Le-am zis jucatorilor sa tina capul sus si sa invete din greseli. Acum pregatim campionatul, cred ca putem sa castigam", a afirmat Stan la sportro.

Capitanul Stelei, Alex Bourceanu, a avut o cadere nervoasa la finalul partidei din Olanda. Întrebat daca banderola de capitan al Stelei este o povara, lui Bourceanu i s-a pus un nod în gat. "De multe ori am vrut sa renunt la ea", a apucat sa mai spuna mijlocasul pana sa-i dea lacrimile. A fost momentul în care fotbalistul s-a scuzat si a plecat din fata camerelor.

Twente Enschede: Mihailov - Cornelisse, Douglas, Wisgerhof, Rosales - Brama, Fer, Jannsen (Bengtsson '80) - Chadli, De Jong (Plet '90+1), O. John (Bajrami '54). Antrenor: Steve McClaren.
Steaua Bucuresti: Tatarusanu - Martinovici, Chiriches, Geraldo, Latovlevici - Prepelita (Fl. Costea '46), Bourceanu, Brandan (M. Costea '75), Tanase - Tatu (Nikolici '62), Rusescu. Antrenor: Ilie Stan.

În pauza partidei, pe ecranul de la stadion si la statia arenei a fost prezentata Fundatia Mihai Nesu, la meci fiind prezent si tatal jucatorului de la FC Utrecht.