Thiery se desparte de Arsenal intr-un meci de gala

15 Februarie 2012
564 Vizualizari | 0 Comentarii
Thierry Henry

Thierry Henry va juca ultimul său meci cu Arsenal, miercuri, pe San Siro, împotriva lui AC Milan, în optimile de finală ale Ligii Campionilor, după şase săptămani de împrumut la clubul londonez.

Imprumutat în ianuarie de către New York Red Bulls, atacantul francez în varstă de 34 ani a marcat deja 3 goluri pentru clubul său de suflet: cel al victoriei din primul său meci în Cupa Angliei, împotriva lui Leeds (1-0), unul în victoria categorică asupra lui Blackburn (7-1), acum opt zile, şi altul, decisiv, sambătă, la Sunderland (2-1), în ultimul minut de joc.

Henry şi-a făcut şase apariţii de la venirea sa la Londra, făcandu-şi intrarea în cea mai mare parte a timpului cu 25 de minute înainte de finalul jocului. Toate probabilităţile îl dau tot rezervă în meciul cu AC Milan.

Atacantul nu este obsedat de ideea de a părăsi Europa cu un nou gol marcat. ''Nici măcar nu m-am gandit la asta. Vreau doar să ajut Arsenal'', a declarat el în The Independent.

Henry, cel mai bun marcator din istoria lui Arsenal (229 goluri), a părăsit clubul în 2007 ajungand la FC Barcelona, după ce a caştigat două titluri în Premier League şi două Cupe ale Angliei, însă nu şi Liga Campionilor, pe care a caştigat-o în 2009 cu Barca.

Francezul trebuie să ajungă la New York joi, pentru a pregăti viitorul sezon al MLS, campionatul nord-american, care se reia pe 10 martie.

Pentru anul viitor, antrenorul Arsene Wenger nu a exclus să-l aducă pe starul francez, care are şi o statuie de bronz în faţa Emirates Stadium din Londra, cu condiţia ca Henry să nu decidă pană atunci să-şi încheie cariera.