Thriller cu final fericit! CSMS a tremurat pentru calificarea in optimile Cupei Romaniei

22 Septembrie 2015
879 Vizualizari | 0 Comentarii
CSMS Iasi 1
Fotbalistii de la CSMS Iasi au avut nevoie de 120 de minute, de lovituri de departajare si de un portar Caparco in zi fantastica pentru o calificare chinuita in optimile Cupei Romaniei. Desi au jucat pe terenul ultimei clasate din Seria I a ligii secunde, ACS Berceni, iesenii au invins cu 4-2, dupa lovituri de departajare. La finalul timpului regulamentar, scorul era egal 1-1.

Divizionara secunda a deschis scorul in minutul 6 prin Leonard Dobre, fostul atacant al celor de la Iasi, iar gazdele au tinut de rezultat pana in minutul 90+2. Un hent comis de Fasie in propriul careu a dus la penalizarea gazdelor cu lovitura de la 11 metri, iar Golubovic a transformat si a trimis meciul in prelungiri. ACS Berceni a ramas in inferioritate numerica dupa eliminarea ivorianului Etienne pentru al doilea galben, iar cei de la Iasi au dominat reprizele de prelungire. Madalin Ciuca a trimis in poarta cu un voleu din interiorul careului, insa reusita iesenilor a fost anulata corect pe motiv de offside.

Astfel, meciul a ajuns la loviturile de departajare, unde Golubovic a deschis seria loteriei de la 11 metri cu un sut in bara. Au urmat ratarile lui Dobre si Fasie pentru Berceni, in timp ce Enescu, Gheorghe si Piccioni au transformat pentru CSMS Iasi. Cioranu a pastrat sperantele gazdelor, dar golul lui Mihalache a pus capat intalnirii, CSMS Iasi calificandu-se cu sansa in optimi dupa 1-1 in 120 de minute si 4-2 la loviturile de departajare

ACS Berceni: Manciu - E. Nicu (cpt.), Fâsie, Cioranu, Al. Radu, M. Neagu, Ettien, A. Patrascu, Ionica, L. Dobre, A. Radu. Antrenor: Marin Dragnea

CSMS Iasi: Caparco - Ciuca, Mihalache, Dantas ('71 - Enescu), Badic ('46 - Piccioni) - Bosoi, Gheorghe, Goge ('46 - Viveiros), Cretu - Boiciuc, Golubovic. Antrenor: Nicolo Napoli

Arbitri: Marian Balaci - Razvan Mihai Dobre si Florin Pucheanu

Programul 16-imilor Cupei României:

UTA Batrâna Doamna - Pandurii Lignitul Târgu Jiu 1-1, 1-3 d.l.d. (Curtuiu? '87 / Sapunaru '10)

CS Balotesti - CFR Cluj 0-1 (Beleck '112)

Bucovina Pojorâta - ASA Târgu Mures 1-4 (Cainari '88 / Manolov '2 ?i '72, Mure?an '29, Axente '82)

FC Viitorul II - FC Academica Clinceni 2-1 (R. Marin '47, R. Grecu '78 / Kuku '41)

ACS Berceni - CSMS Iasi 1-1, 2-4 d.l.d

CSM Râmnicu Vâlcea - ACS Poli Timisoara 0-2 (Curtean '6, Llorente '26)

Miercuri, ora 16:30