Timisoara bate la Branesti si urca pe primul loc in Liga I

18 Martie 2011
738 Vizualizari | 0 Comentarii
Ianis Zicu
FC Timisoara a urcat pe primul loc al clasamentului cel putin pana sambata dupa ce a invins cu scorul de 2-0 (1-0) pe Victoria Branesti, vineri seara, la Buzau, intr-un meci din etapa a 22-a a Ligii I Bergenbier la fotbal. Banatenii au deschis scorul in finalul primei reprize, prin Ianis Zicu (45+3), dintr-un penalty acordat dupa un fault al lui Ispir la Goga. Zicu a reusit cu aceasta ocazie al 14-lea gol in acest sezon si e golgheterul la zi al Ligii I. Victoria a dominat repriza secunda, si mai clar dupa eliminarea lui Bourceanu (74), dar Goga a inchis tabela dupa un contraatac purtat de muntenegreanul Nikolic (84). Victoria a avut ocazia deschiderii scorului in aceasta partida, dar Dorinel Popa a tintit bara (15). Zicu si Bourceanu vor rata meciul cu Steaua, din etapa a 23-a.

Timisoara, singura echipa din campionat ramasa neinvinsa dupa 22 de etape, urca pe prima pozitie in locul Otelului, care era lider fara intrerupere din etapa a 8-a. Cu o victorie sambata, cu U Cluj, Otelul poate reveni pe primul loc. Victoria are opt meciuri la rand fara victorie (patru egaluri, patru esecuri).