Tottenham si Everton, in semifinalele Cupei Angliei

28 Martie 2012
613 Vizualizari | 0 Comentarii
tottenham bolton

Tottenham a învins pe Bolton Wanderers cu scorul de 3-1, marţi seara, şi s-a calificat în semifinalele Cupei Angliei, după un sfert de finală rejucat în urma întreruperii sale pe 17 martie, din cauza accidentului cardiac al lui Fabrice Muamba (Bolton).

Muamba s-a prăbuşit atunci pe gazonul stadionului White Hart Lane, chiar înainte de pauză, cand scorul era egal, 1-1. A durat 78 de minute pană cand medicii au reuşit să-i facă inima să bată din nou.

Marţi seara, jucătorii celor două echipe au purtat tricouri pe care scria ''Uniţi pentru Fabrice'' şi ''Mulţumim pentru susţinerea lui Fabrice''. Lovitura de start a fost dată după un minut de aplauze în cinstea echipei medicale care au salvat viaţa lui Muamba.

Golurile s-au marcat în ultimul sfert de oră, Nelsen (74), Bale (77) şi Saha (90+4) înscriind pentru Spurs, iar Kevin Davies (90) pentru Bolton.

In alt meci rejucat din sferturi, după 1-1 în urmă cu 10 zile, Everton s-a impus cu 2-0 la Sunderland, prin golurile lui Jelavic (24) şi Vaughan (57, autogol).

In semifinale (14-15 aprilie), pe Wembley, Tottenham va întalni pe Chelsea, iar Liverpool pe Everton.