Tottenham, tinuta in sah de o echipa din liga a treia, in Cupa Angliei

20 Februarie 2012
533 Vizualizari | 0 Comentarii
tottenham

Echipa Tottenham Hotspur, una dintre pretendentele la titlu în Premier League, a obţinut doar un rezultat de egalitate, 0-0, pe terenul formaţiei de liga a 3-a Stevenage, duminică, în optimile de finală ale Cupei Angliei la fotbal, partida urmand să se rejoace, conform regulamentului competiţiei.

Elevii lui Harry Redknapp au reuşit totuşi să trimită mingea în poartă, prin francezul Louis Saha, însă golul a fost anulat de arbitru pe motiv de ofsaid.

Intr-un alt joc, FC Liverpool s-a impus fără probleme pe Anfield Road, cu scorul de 6-1, în faţa formaţiei de ligă secundă Brighton and Hove. Oaspeţii au avut parte de o seară de coşmar, în care au trimit de trei ori balonul în propria poartă, prin L.Bridcutt (min.44 şi 71) şi L.Dunk (min.74). Celelalte goluri au fost marcate de Martin Skrtel (min.5), Andy Carroll (minl.57) şi Luis Suarez (min.85) pentru învingători, respectiv, LuaLua (min.17).

Uruguayanul Luis Suarez, care pe 29 februarie va juca la Bucureşti cu naţionala ţării sale, în amicalul cu selecţionata Romaniei, a ratat o lovitură de la 11 m, în minutul 81.

Stoke City, finalista de anul trecut a Cupei Angliei, s-a calificat la randul ei în sferturile de finală graţie victoriei cu 2-0 înregistrată în deplasare, în faţa formaţiei de liga a 4-a Crawley. Golurile au fost marcate de Jonathan Walters (min.42 din penalty) şi Peter Crouch (min.52).

Primele cinci jocuri din optimile de finală ale Cupei Angliei s-au disputat sambătă şi s-au încheiat cu următoarele rezultate:

Chelsea (D1) - Birmingham City (D2) 1-1
Everton (D1) - Blackpool (D2) 2-0
Norwich City (D1) - Leicester (D2) 1-2
Milwall (D2) - Bolton Wanderers (D1) 0-2
Sunderland (D1) - Arsenal Londra (D1) 2-0