Maraton

Tragedie la maratonul de la Barcelona

18 Martie 2013
504 Vizualizari | 0 Comentarii
 Unul dintre participanţii la maratonul de la Barcelona, desfăşurat duminică, a suferit un atac de cord în timpul cursei şi a încetat din viaţă la scurt timp după ce a fost transportat la un spital din oraşul catalan.

Concurentul X. Jimenez, un catalan în vârstă de 45 ani, era un alergător experimentat, care şi-a pierdut cunoştinţa după ce a trecut linia de sosire. El a fost preluat de Crucea Roşie din Barcelona, decedând la spital, au anunţat organizatorii.

Maratonul de la Barcelona a fost dominat de alergătorii etiopieni, cursa masculină fiin câştigată de Gezahgne Abrera, în 2h10min.17sec., iar cea feminină de compatrioata acestuia Lemelen Berha, cronometrată în 2h34min.39sec.