Traian Lupu a confiscat aurul la Cupa Romaniei

2 Aprilie 2011
2097 Vizualizari | 0 Comentarii
Ieri s-a incheiat o noua editie a Cupei Romaniei la box, competitie gazduita timp de patru zile de Sala Polivalenta din Iasi. La editia din acest an, delegatia ieseana a castigat trei medalii, cate una de aur, argint si bronz. Pe cea mai inalta treapta a podiumului a urcat Traian Lupu, de la Gladiatorul, care in limitele categoriei 64 kg l-a invins la puncte pe Daniel Badulescu, de la Dinamo Bucuresti.
In schimb, Alexandru Marin (CFR Iasi) nu a reusit sa-l invinga pe Razvan Andreiana, la categoria 56 kg, dar rezultatul obtinut de pugilistul feroviar este cu atat mai important, cu cat tanarul pugilist pregatit de Nicu Branzei este la prima participare intr-un turneu de seniori. Varul lui Alex Marin, Dragos Marin, a ratat accesul in finale, astfel ca s-a multumit doar cu o medalie de bronz. Un alt iesean, dar care acum este legitimat la SCM Bacau, Mihai Nistor, a luat aurul la categoria +91 kg (Adrian Motorga, adversarul ieseanului, nu a fost lasat de medici sa boxeze).
Cel mai incins moment al galei de la Iasi s-a inregistrat la categoria 60  kg. Sandu Catalin (SCM Bacau) a fost declarat initial castigator la puncte in fata lui Adrian Alexandru (SCM Calarasi). Oficialii lui SCM Calarasi au contestat decizia (publicul a huiduit decizia arbitrilor), iar delegatul tehnic al Cupei Romaniei, Niculae Iancu, a anuntat ca, pana la urma, contestatia a fost acceptata, iar Adrian Alexandru a fost declarat castigator. "Masina de punctat s-a defectat in ultima repriza si, de aceea, initial a fost o alta decizie. Am verificat apoi si am schimbat decizia", a anuntat Iancu.
La sfarsitul competitiei de la Iasi (ieri au fost la Sala Polivalenta peste 1.500 spectatori), presedintele Asociatiei Judetene de Box, Vasile Catea, era multumit de bilantul inregistrat de ieseni in Cupa Romaniei. "A fost o competitie buna, cu un nivel ridicat al boxului, dar totul a fost umbrit de incidentul de la categoria 60 kg. In ceea ce priveste prestatiile iesenilor, cred ca am fost in grafic. Am luat trei medalii, cate una de aur, de argint si de bronz, exact cum ma asteptam", a spus Vasile Catea.
Urmatoarea competitie majora este Campionatul Mondial de box, din Azerbaidjan (in septembrie).

Rezultate in Cupa Romaniei

Categoria 49 kg.:
Stefan Coslarov (SCM Bacau) bate la puncte pe Ovidiu Berceanu (CSM Resita)
Categoria 52 kg: Mike Cioaca (SCM Bacau) b.p. pe Sabin Petrea (CSM Braila)
Categoria 56 kg: Razvan Andreiana (Dinamo Bucuresti) b.p. pe Alex Marin (CFR CSS Unirea Iasi) - decizie 2-1
Categoria 60 kg: Adrian Alexandru (SCM Calarasi) b.p. pe Sandu Catalin (SCM Bacau)
Categoria 64 kg: Traian Lupu (Gladiatorul Iasi) b.p. pe Daniel Badulescu (Dinamo Bucuresti)
Categoria 69 kg: Ionut Gheorghe (Farul Constanta) b.p. pe Georgian Popescu (Petrom Petrolul Ploiesti)
Categoria 75 kg: Bogdan Juratone (Dinamo Bucuresti) invinge, prin K.O. in prima runda, pe Alex Raducu (Steaua)
Categoria 81 kg: Cezar Juratone (Dinamo) b.p. pe Alexandru Cristofor (CSM Arad)
Categoria 91 kg: Constantin Bejenaru b.p. pe Bogdan Nicolae (Dinamo Bucuresti)
Categoria +91 kg: Mihai Nistor (SCM Bacau) a castigat prin neprezentarea adversarului Adrian Motorga (CSS Targu Jiu), care a fost oprit de medici sa boxeze.

Page time :0.1562 (s) | 34 queries | Mysql time :0.017122 (s)