Trofeul Cupei Magic la minifotbal a ajuns la Chisinau

31 August 2015
956 Vizualizari | 0 Comentarii
Formatia moldoveana Ecolox Chisinau, campioana Republicii Moldova la minifotbal, a castigat, duminica, a patra editie a Cupei Magic la minifotbal. In finala turneului international de la Iasi, Ecolux a invins cu scorul de 2-1 echipa Tazzmanschaft Bucuresti, la capatul unui meci echilibrat si spectaculos.

Tazzmanschaft a deschis scorul prin internationalul Radu Razvan, iar cu cateva minute inainte de finalul primei reprize Ecolux a restabilit egalitatea prin Anatol Doros. Repriza a doua a fost spectaculoasa, cu ocazii mai clare la poarta celor din Chisinau, echipa care a avut in poarta un goal-keeper, Mihai Moraru, in mare forma. In finalul partidei, Doros a scapat pe contraatac si a reusit dubla, punctand decisiv pentru victoria echipei din Chisinau cu scorul de 2-1.

De remarcat ca portarul Mihai Moraru de la Ecolux Chisinau a aparat in cariera si in Romania, la echipele Petrolul Ploiesti si Ariesul Turda, iar in Moldova a activat la Dacia Chisinau, Milsami Orhei si Rapid Ghidighici.

B&B Bucuresti a luat bronzul

In finala mica, B&B Bucuresti a intrecut, dupa loviturile de departajare, echipa Euro Dezmembrari Zalau (scor 5-3) si a intrat in posesia medaliilor de bronz. La finalul timpului regulamentar scorul a fost egal, 2-2, iar la loviturile de la 7 metri s-a impus B&B cu scorul de 5-3.

Trofeul Mihai Danila: Leonid Podlesnov (Ecolux Chisinau);
Cel mai bun portar: Mihai Moraru (Ecolux Chisinau) si Bogdan Radulescu (Tazzmanschaft);
Cel mai bun jucator al turneului: Razvan Radu (Tazzmanschaft);
Cel mai promitator tanar jucator: George Dumitru (Tazzmanschaft);
Premiul organizatorilor: Anatol Doros (Ecolux Chisinau);
Trofeul fair-play: Dinu Costina (manager Euro Dezmembrari Zalau).

Echipele clasate pe podium au primit diplome, trofee si medalii, iar campioana un set de echipamente. De asemenea, semifinalistele si finalistele au primit din partea organizatorilor si alte premii.

Trofeul si medaliile finalistelor au fost acordate de catre primarul municipiului Iasi, Mihai Chirica (jucator activ in campionatul de minifotbal al Iasului la echipa Liberto), respectiv Ioan Onicas, presedintele Federatiei de Minifotbal din Romania.

Declaratii la final:

Ioan Onicas (presedinte FMR): “Este foarte important pentru noi ca am reusit sa organizam aici, la Iasi, acest turneu international, cu participare foarte buna. Pentru echipa nationala a Romaniei a fost un test reusit, o buna oportunitate de a vedea la lucru mai multi jucatori din tara aflati intr-un lot largit. Au fost cele doua teste cu Republica Moldova care ne-au ajutat mult sa luam o decizie in privinta unor jucatori posibil selectionabili pentru turneul final al Campionatului European. Cu cateva zile inainte de plecarea la EURO va avea loc, la Oradea, o ultima actiune de selectie. Romania va juca pe 18 septembrie un amical cu Ungaria, iar pe 19 septembrie un test cu Republica Moldova, acel meci urmand sa ne spuna care a fost scorul corect de la Iasi, acel 4-1 pentru Romania, de vineri, sau remiza alba de sambata”.

Dan Cojocaru (director tehnic al echipei nationale de minifotbal si organizatorul turneului): “Ma bucur ca am trecut cu bine si peste aceasta a patra editie a Cupei Magic, o editie cu caracter international. Au fost meciuri spectaculoase, echilibrate, si ma bucur ca trofeul a ajuns la o echipa din strainatate, dovada ca am invitat o formatie puternica. Am avut la start aproape cele mai bune echipe din Romania, echipe puternice din Moldova si Bulgaria, iar turneul a fost de un nivel extrem e ridicat”.

Paul Costas (prim-vicepresedinte al FMR si organizator al Cupei Magic): “Ne bucuram ca am reusit sa transformam Cupa Magic intr-un turneu international, aceasta a IV-a editie avand la start echipe redutabile din Chisinau si Bulgaria. Cea din Bulgaria a fost eliminata in sferturi, iar Ecolux a reusit sa castige competitia, dovada ca nivelul echipelor venite din afara Romaniei a fost unul extrem de ridicat. Au fost meciuri spectaculoase, echilibrate, multe dintre ele fiind decise la loviturile de departajare. Ne-am bucurat de sprijinul primarului Mihai Chirica si al deputatului Sorin Iacoban, a fost prezent la Iasi si presedintele Federatiei de Minifotbal din Romania, Ioan Onicas, si speram ca anul viitor sa aducem echipe la fel de puternice la editia a V-a”.