„Tunarii” lui Wenger, spulberati acasa de „masinaria” Bayern (VIDEO)

20 Februarie 2013
1927 Vizualizari | 0 Comentarii
Dupa Juventus si PSG, Bayern Munchen este cea de-a treia echipa care se poate considera ca si calificata in sferturile de finala ale UEFA Champions League, dupa prima mansa a optimilor. Aseara, liderul de necontestat din Bundesliga a invins Arsenalul lui Arsene Wenger cu 3-1 chiar pe „Emirates”, mai clar decat o arata scorul si se poate gandi deja la sferturi.
Toni Kroos (7), Thomas Müller (21) si Mario Mandzukic (77) au marcat golurile bavarezilor, punctul de onoare al ''tunarilor'' fiind semnat de internationalul german Lukas Podolski (55), fost jucator la Bayern.
Bayern, finalista in doua randuri in ultimele trei finale ale competitiei, a dominat clar prima repriza si a facut un bun joc tactic dupa pauza, cand a reusit sa tempereze debutul bun al englezilor. Vicecampioana Germaniei a mai ratat si alte ocazii in acest meci si pare sa aiba de indeplinit o simpla formalitate in mansa secunda din 13 martie.
In al doilea meci al serii, FC Porto a invins formatia spaniola Malaga cu scorul de 1-0 (0-0), unicul gol al partidei dominata categoric de lusitani, fiind marcat de internationalul portughez Joao Moutinho (56).
Prima mansa a optimilor de finala se incheie in aceasta seara, cand au loc ultimele doua meciuri. In cel mai asteptat meci al rundei, AC Milan va da piept cu FC Barcelona, un duel obisnuit in ultimii ani in Champions League, ambele formatii tintind calificarea in fazele finale. In a doua partida a serii se intalnesc doua dintre outsidere, Galatasaray si Schalke. Iata echipele probabile:

Milan - Barcelona (arbitru Craig Thomson/Scotia)
AC Milan: Abbiati - Abate, Mexès, Zapata, Constant - Ambrosini, Montolivo, Muntari - KP Boateng - Pazzini, El Shaarawy.
FC Barcelona: Valdes - Dani Alves, Piqué, Puyol, Alba - Xavi, Busquets, Fabregas - Pedro, Messi, Iniesta.

Galatasaray - Schalke (arbitru Willie Collum/Scotia)
Galatasaray: Muslera - Eboué, Semih, Nounkeu, Riera - H. Altintop, Melo, Selçuk, Sneijder - Drogba (sau Bulut), Burak.
Schalke 04: Hildebrand - Hoger, Howedes, Matip, Fuchs - Jones, Neustadter - Farfan, Draxler, Bastos - Huntelaar.

Rezultatele meciurilor disputate pana acum in prima mansa a optimilor de finala ale Ligii Campionilor la fotbal:

Celtic Glasgow (Scotia) - Juventus Torino (Italia) 0-3
CF Valencia (Spania) - Paris Saint Germain (Franta) 1-2
sahtior Donetk (Ucraina) - Borussia Dortmund (Germania) 2-2
Real Madrid (Spania) - Manchester United (Anglia) 1-1
FC Porto (Portugalia) - Malaga (Spania) 1-0
Arsenal Londra (Anglia) - Bayern Munchen (Germania) 1-3