Un nou meci tare pentru Simona Halep. Adversara de top in sferturile de la Sydney

13 Ianuarie 2016
466 Vizualizari | 1 Comentarii
Simona Halep (2 WTA) o va întâlni în sferturile de finala de la Sydney pe sportiva din Cehia, Karolina Pliskova (cap de serie numarul 5), în direct la Digi Sport 2, astazi dimineata, de la ora 7:00. Dupa o victorie mare, obtinuta cu inima - dupa ce în setul doi a acuzat dureri, în fata frantuzoaicei Caroline Garcia, scor 6-4, 2-6, 6-1, pe Simona o asteapta un alt meci "tare". Karolina Pliskova "bate" la portile top "10"-ului WTA si este în acest moment în mare forma. La Sydney, sportiva de 23 de ani nascuta la Louny a trecut de Ana Ivanovic si Anastasia Pavlyuchenkova (ultimei, în optimi, i-a cedat doar 3 game-uri, scor 6-3, 6-0).

Totusi, premisele sunt favorabile pentru constanteanca, în masura în care va fi aproape de 100% din punct de vedere fizic. În cele doua întâlniri anterioare contra jucatoarei din Cehia (ambele în 2015), Halep a câstigat de fiecare data în minimum de seturi: 6-4, 6-4 în optimi la Indian Wells si 6-4, 7-6(4) în finala de la Dubai (foto sus). De notat ca Pliskova, fiind foarte înalta (186 cm), are un serviciu redutabil. În disputa cu Ivanovic, spre exemplu, ea a servit nu mai putin de 14 asi. Jocul de regularitate al Simonei o pot pune însa în mare dificultate.

Calificarea în sferturi la competitia din categoria Premier este recompensata cu 19.660 de dolari si cu 100 de puncte WTA. Simona Halep a mai participat o data la acest turneu, la editia din 2014, când a pierdut în primul tur, cu americanca Madison Keys (1-6, 4-6). Câstigatoarea sfertului Halep - Pliskova va juca în semifinalele competitiei cu învingatoarea din disputa Sara Errani - Svetlana Kuznetsova (ambele, jucatoare care prefera zgura).

Simona Halep este multumita dupa primul meci al anului. La finalul înfruntarii, campioana noastra s-a declarat multumita de partida per-ansamblu, mai ales de setul trei, în care a jucat un tenis apropiat de perfectiune: a câstigat 6 game-uri la rând. "A fost un meci greu. Ma asteptam la asta, deoarece o stiam destul de bine. Este puternica si loveste mingea cu tarie. Are un serviciu bun. Totusi, eu cred ca am jucat bine azi. Cred ca am fost puternica mai ales în setul al treilea. Am jucat cel mai bun tenis al meu în setul al treilea. În setul al doilea, am facut un pas în spatele liniei de fund. Poate de aceea m-a dominat. Dar când m-am apropiat de linia de fund si am lovit mingea devreme, am deschis terenul si am scurtat punctele", a declarat Halep conform site-ului oficial al turneului.

Despre problemele la tendonul lui Ahile, sportiva a precizat ca durerile au aparut din senin si apoi au disparut. "Durerea a venit si a plecat, dar nu stiu când a început sa ma doara, nici când a trecut. A trebuit sa stau concentrata, sa am rabdare si sa încerc sa ramân în meci si sa nu ma gândesc prea mult la durere. Ieri, înainte de antrenament, s-a întâmplat la fel. Cinci minute de durere, cinci fara. Nu stiu exact ce este. RMN-ul a aratat ca am doar o inflamatie si pot juca, asa ca voi încerca sa fac tot ce pot pentru a fi concentrata în continuare", a spus ea, nu înainte de a puncta ca nu se gândeste sa declare forfait: "Nu vreau sa renunt".

În ceea ce priveste disputa de miercuri, cu jucatoarea ceha Karolina Pliskova, locul 11 WTA si cap de serie numarul 5 (partida va fi în direct la Digi Sport 2, nu înainte de ora 07:00), Halep a punctat: "Abia astept sa întâlnesc adversare dificile, deoarece astfel de meciuri te fac mai puternica si poti vedea la ce nivel esti. Simt ca am revenit mai puternica din vacanta, ma simt mai bine, servesc mai bine, asa ca totul merge în directia potrivita".