Un nou succes pentru BC Timisoara in Liga Balcanica

25 Ianuarie 2012
458 Vizualizari | 0 Comentarii
bc timisoara cupa balcanica

Echipa masculină de baschet BC Timişoara a învins formaţia bulgară Rilski Sportist Samokov cu scorul de 80-69 (24-20, 11-20, 25-19, 20-10), marţi seara, în Sala Constantin Jude, într-un meci din Grupa A a Ligii Balcanice.

Bănăţenii, la a doua victorie consecutivă în competiţie, au avut primele trei sferturi dificile, dar în cele din urmă au reuşit să se impună destul de clar, cu toate că bulgarii aveau 43-35 în debutul sfertului trei. De la acel moment, jucătorii lui Badnjarevic s-au aparat mai agresiv, au recuperat tot mai multe mingi şi au trecut în avantaj pană la finele sfertului trei, 60-59.

Pentru gazde au evoluat Spralja 22 puncte, 9 recuperări, Cuic 21 p, 10 recuperări, 6 pase decisive, Archie 15 p, 7 recuperări, Siriscevic 11 p, B. Popescu 7 p, Jovanovic 4 p, Dragoş Andrei.

Cel mai important marcator al lui Rilski a fost Mirkovic, cu 16 puncte.

In clasament, pe primul loc se află BC Galil Gilboa (Israel), cu 11 puncte (6 jocuri), urmată de BC Rilski Sportist, 11 p (7 j), KK Mornar Bar (Muntenegru), 10 p (6 j), BC Timişoara, 10 p (7 j), OKK Belgrad, 9 p (7 j), KK Torus - SC Boris Trajkovski Skopje (Macedonia), 9 p (7 j).

Timişorenii vor disputa următorul meci în deplasare cu KK Torus - SC Boris Trajkovski, pe 7 februarie, la Skopje.

Page time :0.1478 (s) | 24 queries | Mysql time :0.013358 (s)