Un punct si multe sperante! CSMS ramane in cursa pentru play-off

4 Decembrie 2015
1336 Vizualizari | 1 Comentarii
CSMS Iasi ramane in continuare in cursa pentru play-off, dupa ce a remizat la Dinamo, scor 0-0, in ultima partida din etapa 20 a Ligii I de fotbal. Partida din Stefan cel Mare dintre Dinamo si CSMS Iasi a oferit o inclestare surda, cu numeroase momente de intrerupere, unul pricinuit in prima repriza de scandarile interpretate ca xenofobe ale galeriei dinamoviste.

La final ambele echipe s-au ales cu cate un punct, dar au ramas datoare la capitolul spectacol. Incurajati de perspectiva urcarii pe locul sase in clasament, cei de la CSMS Iasi au ratat in minutul 24 prima ocazie a meciului la capatul unei faze colective. Mingea a fost scoasa in marginea careului pentru sutul lui Cretu, dar Cerniauskas a iesit bine din poarta si a respins in fata inchizandu-i acestuia unghiul. Meciul din Stefan cel Mare a fost suspendat de arbitrul Iulian Calin in minutul 34 din cauza scandarilor xenofobe ale suporterilor dinamovisti. Fanii au scandat impotriva ungurilor (in primul 11 al CSMS a fost si maghiarul Lukacs Bole, vizat direct de scandarile suporterilor). Dupa zece minute de pauza fortata echipele au revenit pe teren si meciul a fost reluat, insa nu s-a mai jucat nimic.Prima parte s-a incheiat intr-o tensiune maxima si la nivelul terenului. Grahovac a sprintat din poarta si l-a busculat la centrul terenului pe Rotariu, gest pentru care a fost avertizat cu cartonasul galben. In partea secunda cea mai clara ocazie de gol a apartinut tot iesenilor la sutul in forta trimis de Golubovic in minutul 60. Acelasi portar Cerniauskas a respins si tabela a ramas nemodificata. Mircea Rednic a fortat ofensiva lui Dinamo prin introducerea lui Gnohere, dar nici chiar Bizonul nu a avut inspiratie la finalizare. Rotariu a ratat ultima ocazie a lui Dinamo in prelungiri, cand a trimis putin pe langa poarta din interiorul careului advers. Dinamo ramane pe patru, iar cei de la CSMS Iasi egaleaza CSU Craiova la puncte si se agata de sperantele calificarii in playoff. Lupta pentru locul sase se anunta inca de pe acum una acerba intre ASA, CSU Craiova si CSMS Iasi. Pentru, ieseni urmeaza duminica o noua etapa infernala, pentru ca in Copou va urca liderul Ligii I, Astra Giurgiu.

Reactii la finalul partidei

Nicolo Napoli, antrenor CSMS Iasi: "Sunt multumit de cum am jucat. In prima repriza am fost putin nervosi, am facut greseli multe. Dupa pauza, cred ca am jucat mai bine ca Dinamo, am avut cateva ocazii si am incercat sa castigam meciul. Bole nu a fost afectat de scandarile suporterilor, el a jucat foarte bine astazi. Puteam castiga meciul, dar cred ca rezultatul este echitabil. Ii felicit pe baieti pentru prestatia lor. L-am certat pe Grahovac pentru incidentul cu Rotariu, pentru ca putea lua rosu si ramaneam cu un om mai putin. Avem un program greu, dar incercam sa facem un meci foarte bun cu Astra Giurgiu. E un joc foarte greu, dar sper sa castigam".

Lukacs Bole, jucator CSMS Iasi: "Un punct in deplasare, la Dinamo este bun cred eu. Dar poate ca in repriza a doua puteam chiar castiga, pentru ca eu zic ca am jucat mai bine dupa pauza. Am inteles ce au zis suporterii, dar nu a fost o problema pentru mine. Dupa intreruperea meciului, ne-am propus sa luptam si mai mult. Eu cand joc ma concentrez doar la meci, nu sa ascult ce spun spectatorii. Oricum, cred ca avem in continuare sanse la play-off".

Branko Grahovac, portar CSMS Iasi: "Este un moment neplacut pentru mine, ca am fost nervos. Eu am gresit, am facut un gest neplacut. Mi-am cerut scuze de la Rotariu dupa meci. E un punct important pentru noi, dar cred ca am avut ocazii foarte mari si puteam castiga la Dinamo. Am venit sa nu pierdem. Echipa creste, jucam mai bine de la meci la meci si asa am ajuns la 6 meciuri fara infrangere. Nu suntem departe de play-off. La televizor toti vorbesc de CFR Cluj, de Craiova, nimeni nu vorbeste despre noi ca a putea intra in play-off si asta ma bucura. Poate le facem o surpriza. Astra joaca cel mai bun fotbal, dar eu cred ca putem ramane neinvinsi si dupa acest meci. Noi avem jocul nostru, in stil italian si va fi si greu pentru ei".

Mircea Rednic, antrenor FC Dinamo Bucuresti: "Ma asteptam la un mecu greu cu Iasul, dar speram sa castigam. Stiam ca fac foarte bine faza defensiva. Am jucat lent previzibil si cand am avut situatii de a accelera, am facut greseli. Un meci de lupta, cu multe intreruperi si daca nu dai gol, e greu sa castigi. L-am preferat pe Essombe, pentru ca e mai rapid decat Gnohere. Iasul a avut si o zi in plus de odihna fata de noi. Nu am prins o zi foarte buna. E un rezultat echitabil, ne meritam mai mult decat o remiza. Cred ca trebuia rosu pentru Grahovac la conflictul cu Rotariu, dar nu avem ce sa ne legam de arbitraj. Trebuie sa se gandeasca si suporterii nostri ca ne facem rau singuri".

Dinamo Bucuresti: Cerniauskas - Fai, A. Marc, Mevlja, S. Filip - Anton, Vojnovici (Gnohere '52) - C. Matei (Shalaj '54), Rotariu, Palici - Essombe (Serban '68). Antrenor: Mircea Rednic.

CSMS Iasi: Grahovac - Voicu, Mihalache, Ciuca, Tiganasu - Cretu, Mitici - Bole, V. Gheorghe (Grigorie '35), Onduku (Piccioni '58) - Golubovici. Antrenor: Nicolo Napoli.

Cartonase galbene: S. Filip '66, Anton '79, Gnohere '87 / Cretu '43, Grahovac '45+2, Ciuca '89.

Arbitri: Iulian Calin - Daniel Mitruti, Imre Bucsi (asistenţi) - Marian Balaci (rezerva).

Observatori: Ioan Onicas, Romulus Chihaia.

Spectatori: 1.500