Un vis frumos! CSMS Iasi este cea mai buna echipa in returul Ligii I - MEGA GALERIE FOTO

16 Martie 2015
1815 Vizualizari | 0 Comentarii
CSMS Iasi Astra Giurgiu
CSMS Iasi traieste un vis superb, iar fotbalistii ieseni par ca nu vor sa se mai trezeasca din acest vis. Dupa primele patru meciuri oficiale din anul 2015, echipa lui Nicolo Napoli ocupa locul intai, intr-un clasament al returului, fiind singura grupare din Liga I cu punctaj maxim – 12 puncte din tot atatea meciuri.

Ultima victima a fotbalistilor ieseni este Astra Giurgiu, care a pierdut ieri, scor 0-1, in Copou, intr-o partida din etapa 21 a Ligii I de fotbal. Narcis Badic a fost omul de 3 puncte al iesenilor pregatiti de italianul Nicolo Napoli. Tehnicianul italian a transformat o echipa care era ciuca batailor, intr-o trupa invincibila, care se apara magistral si loveste letal pe contraatac.

Budescu a fost la originea primului moment periculos la poarta lui Grahovac, in minutul 11, cand Aurelian Chitu s-a demarcat bine pe linia careului mic si a reluat cu capul pe directia portarului iesean. La mijlocul reprizei, acelasi Budescu a incercat sa il surprinda pe Grahovac cu o executie din alergare la coltul scurt. Portarul Iasului a intervenit si de aceasta data. Cu zece minute inainte de pauza, Mitic putea aduce deschiderea scorului. Sarbul a finalizat slab din 8-9 metri, tabela de pe Emil Alexandrescu ramanand neschimbata si dupa ocazia lui Onduku, din final, cand Valerica Gaman a comis o greseala de incepator. In partea a doua a meciului, CSMS Iasi s-a limitat la o aparare supraaglomerata in fata propriului sau careu.

Astra a dat dovada de lipsa de inspiratie in multe momente, cu Budescu trimitand sistematic in bratele lui Grahovac. Cu toate acestea, putin a lipsit ca, in minutul 66, Budescu sa profite de o inexactitate a portarului iesean. Grahovac a scapat mingea trimisa puternic de Budescu de la 25 de metri, insa a avut noroc ca nu se afla nimeni pe respingere. Lovitura de 3 puncte a gazdelor a fost livrata de Narcis Badic, in minutul 76. Ionut Voicu l-a intors pe toate fetele pe niponul Seto in banda dreapta, iar Badic si-a trecut in cont prima reusita in acest campionat cu o reluare imparabila din centrul careului. Dupa gol, Napoli a reamintit tuturor ca este italian, a introdus doi fundasi centrali de gabarit Ciuca si Markovic, iar oaspetii nu au mai reusit sa puna in pericol poarta adversa, decat la cateva faze fixe. CSMS Iasi ajunge la 24 de puncte, performanta cu care urca la mijlocul clasamentului in Liga I, inaintea unei duble de foc: miercuri la Otelul Galati si lunea viitoare acasa cu Universitatea Cluj.

Reactii la finalul meciului

Ionut Voicu, capitan CSMS Iasi: ”De fiecare data intram pe teren sa nu primim gol si daca se poate sa marcam. Astazi am castigat si vreau sa felicit baietii pentru munca depusa in teren. A fost un teren foarte greu. Secretul este unitatea grupului si placerea de a juca fotbal. Astra este o echipa foarte buna campionatului, care ne-a pus destule probleme, dar unitatea grupului si dorinta de a scapa de retrogradare au invins talentul astazi. Badic mi-a zis de vreo 3 zile ca el da gol. A jucat foarte bine si la Ploiesti. E un baiat extraordinar, ma bucur pentru el. Noi avem 2 meciuri infernale, la Galati si acasa cu U Cluj, daca putem scoate 4-6 puncte din aceste doua meciuri putem fi putin mai linistiti. Ne asteapta un meci foarte greu la Galati, ei si-au dat seama ca sunt ultimele meciuri in care se mi pot salva”.

Dorinel Munteanu, antrenor Astra Giurgiu: ”Iasul nu ne-a pus nicio problema astazi si totusi am pierdut. Nu am fost obositi, de asta am si dominat meciul. Ii felicit pe CSMS Iasi pentru victorie, dar in rest nu ne-au pus niciun fel de probleme. Trebuia sa nu lasam Iasul sa creeze niciun fel de ocazie. Arbitrajul a fost unul bun. Incercam sa castigam cu Rapid, va fi un meci foarte greu, pentru ca si ei sunt disperati sa evite retrogradarea. Ati avut un portar in forma buna astazi, cred ca Branko Grahovac a salvat un rezultat bun pentru Iasi. Cred ca el a fost numarul unu al meciului. Voi analiza foarte repede acest joc si astept o reactie de la baieti. Noi avem ca obiectiv locul 2. Azi am pierdut, dar am incredere ca putem indeplini obiectivul”.

Nicolo Napoli, antrenor CSMS Iasi: „Stiam ca au o echipa foarte buna, cu fotbalisti tehnici, foarte rapizi. De asta am incercat sa blocam foarte bine jucatorii lor ofensivi. In prima repriza cred ca au fost ocazii de ambele parti, am jucat foarte bine tactic. In repriza a doua am dat gol si ne-am retras. Sunt fericit de rezultat. Putea sa se termine si egal, recunosc asta. Ma bucur insa ca am reusit sa nu primim gol nici astazi. Am adunat 4 victorii consecutive, foarte important, mai ales ca nu am primit gol. Mai avem 13 meciuri in care trebuie sa luptam la fel. Urmeaza doua meciuri capitale, si ne concentram pe aceste doua partide. Nu am realizat inca nimic, pentru ca suntem 11 echipe care ne luptam pentru evitarea retrogradarii. Le multumesc spectatorilor pentru ca ne-au sustinut din primul pana in ultimul minut. Baietii stiu ca trebuie sa ramanem concentrati pana cand se termina campionatul”.

Florin Prunea, presedinte CSMS Iasi: ”Este seara noastra, avem 24 de puncte, dar de maine la treaba. Ne asteapta un meci mult mai greu decat ce am jucat pana acum, la Otelul Galati. Noi am sperat sa avem un debut bun. Cand m-am gandit la un antrenor, m-am gandit din prima ca avem nevoie de un tehnician care sa stranga vestiarul si uite ca Nicolo Napoli a fost o alegere foarte buna. Lumea il apreciaza si el merita. Dorinel a inceput o treaba buna la Astra, dar nu cred ca poate pune cineva la indoiala victoria noastra. Cu Galatiul vom juca cel mai greu meci de pana acum, pentru ca ei isi joaca ultima sansa la a evita retrogradarea. Au un antrenor cu multa experienta ca Florin Marin si cativa jucatori de valoare, care la Botosani au dominat finalul de meci si in 10 oameni”.

CSMS Iasi: Grahovac - Voicu, Mihalache, Plamada, Tiganasu – Ciucur (Markovic 90+1), Enescu (F. Braga 69), Mitic, Tiganasu - Onduku (M. Ciuca 80), Golubovic. Antrenor: Nicolo Napoli.

Astra: S. Lung - Gorupec, Oros, Gaman, Junior Morais - Seto (Al. Ionita 81), Yahaya - De Amorim (Tembo 64), Budescu, Chitu (L. Rus 62) – Fatai. Antrenor: Dorinel Munteanu.

Arbitru: Istvan Kovacs (Carei)

Cartonase galbene: Ciucur 37, Mitic 86/ Oros 30, Morais 37, Gorupec 83, Tembo 90