Unele sunt OK, altele KO! Ce sanse au echipele romanesti sa ajunga in sferturile Ligii Campionilor

23 Noiembrie 2015
673 Vizualizari | 0 Comentarii
La 4 zile dupa derby-ul din Liga Nationala cu CSM Bucuresti, HCM Baia Mare a pierdut si pe terenul lui Larvik, în Liga Campionilor. Nordicele s-au impus cu 27-22, dar vicecampioanele României continua în competitia stelelor. Calificate deja în faza urmatoare a Ligii Campionilor, româncele si-au creat un avantaj de 3 goluri pâna la jumatatea primei reprize, dar finalista de anul trecut a revenit repede în joc. Sandra Toft - cu 16 parade - si Nora Mork - autoare a 11 goluri - au stabilit câstigatoarea.

Pentru mai bine de 8 minute baimarencele nu au înscris, iar Larvik s-a impus cu 27-22. Nora Mork a înscris 11 goluri, fiind cea mai prolifica marcatoare a partidei de sâmbata. Allison Pinneau si Lois Abbingh - cu câte 4 reusite - au fost cele mai bune marcatoare ale baimarencelor. HCM va începe fara puncte în grupele principale, acolo unde se pastreaza doar cele câstigate în compania celorlaltor echipe calificate.
Mult mai bine sta CSM Bucuresti, care a câstigat cu 27-22 partida cu Savehof, contând pentru ultima etapa a Grupei D din Liga Campionilor, astfel ca s-a calificat cu 5 puncte pentru faza urmatoare a competitiei. La sfârsitul anului 2015, campioana României se afla într-o pozitie excelenta pentru calificarea în sferturile de finala ale întrecerii.

În grupele principale, CSM Bucuresti va disputa câte 2 meciuri cu Gyor, Vardar Skopje si FC Midtjylland, în perioada februarie - martie 2016. Partida a avut ca miza cele doua punte care se contabilizeaza în Main Round, dar mai degraba a avut un aer de vacanta, în conditiile în care a fost ultima oficiala pentru cele doua formatii în acest an. CSM Bucuresti a intrat destul de relaxata în joc si a facut un numar important de greseli, chiar si la faze simple. Pe acest fond de joc neconvingator, campioana României s-a desprins destul de târziu pe tabela de marcaj, având în vedere valoarea celor doua loturi, în minutul 25 (scor 10-6).

Primele 25 de minute au apartinut jucatoarelor nordice, fie ca au purtat tricoul lui CSM, fie al lui Savehof. Cu o singura exceptie, Cristina Varzaru în minutul 12, primele 15 goluri au fost reusite doar de handbaliste din Danemarca, Suedia si Norvegia. Lucrurile au început sa se mai schimbe când Varzaru a marcat al doilea sau gol în meci, apoi si-a facut simtita prezenta si brazilianca Rodrigues.
Dupa 13-9 la pauza, CSM Bucuresti a jucat mai aproape de adevar la începutul reprizei secunde. Line Jorgensen a fost pusa în valoare, Savehof a fost fara reactie, iar avantajul a "sarit" la 9 goluri (23-14, minutul 48). A fost si diferenta maxima în joc. Pentru gazde, care au evoluat în premiera în Sala Dinamo în Liga Campionilor, a urmat o alta perioada de relaxare, modesta, motiv pentru care formatia suedeza a reusit sa piarda onorabil, cu 27-22.

CSM Bucuresti si-a facut norma în Grupa D a Ligii Campionilor, 5 puncte, unul fiind "smuls" campioanei Europei, Buducnost. Acel punct pune formatia bucuresteana si într-o situatie extrem de favorabila în lupta pentru calificare în sferturile de finala. În Main Round, trupa lui Rasmussen va înfrunta trei adversari de calibru, Gyor, Vardar si FC Midtjylland, care au ajuns cel putin o data în turneul Final 4 al Ligii Campionilor în ultimii 2 ani.

CSM Bucuresti - Savehof 27-22 (13-9)

Pessoa, Grubisic, Iordache - portari; Bazaliu, Bradeanu 1, Fisker 5, Da Silva, Gullden 6, Jorgensen 4, Martin 1, Manea 3, Nan, Nicula, Rodrigues 4, Varzaru 2, Vetkova 1. Antrenor: Kim Rasmussen
Bundsen, H. Eriksson - portari; Andreassen 1, Ekenman Fernis 5, Eliasson, Enhorning 3, J. Eriksson 45 Jensen 1, Kronell 1, Lindvall-Haggren 2, Mellegard 1, Olsson 2, Petterson, Sand 1. Antrenor:Henrik Signell.