Urziceniul baga Bistrita in hora retrogradarii

15 Aprilie 2011
713 Vizualizari | 0 Comentarii
Patras

Unirea Urziceni nu mai batuse pe nimeni de anul trecut, din octombrie, dar a reusit sa dea lovitura, in fata Gloriei Bistrita. In primul joc din etapa 27 a Ligii I, ialomitenii au invins cu scorul de 2-1 pe Bistrita si mai spera inca la evitarea retrogradarii. Debutul de meci a apartinut gazdelor, care au deschis scorul in chiar minutul 6, dupa o reluare in gol a lui Arthur Patras. Partea secunda a inceput mai linistit, dar lucrurile s-au dinamizat in ultimul sfert de ora, cand la inceput Apostol a fost eliminat direct pentru un fault dur la Saceanu. O inferioritate numerica ce nu a oprit Unirea sa-si dubleze avantajul pe tabela, Rusescu marcand in minutul 77, pentru 2-0. A fost o lovitura libera batuta rapid, fundasii Gloriei fiind prinsi pe picior gresit si tanarul atacant a reluat lejer pe langa Albut. Dar Gloria si-a concretizat si mai repede avantajul numeric de pe gazon. Ionut Bilba a marcat primul gol pentru Bistrita de cand a fost adus de la Iasi, reusind sa fructifice perfect o pasa in adancime. Pasenciuc a ratat cu 3 minute inainte de final o imensa ocazie de egalare, Curca iesind hazardat si lasand poarta goala. S-a terminat 2-1 dupa un meci castigat pe merit de Unirea, care inca mai crede ca poate ramane in Liga I. Urziceniul a acumulat 22 de puncte, iar Bistrita a ramas cu 30 de puncte.