Atletism

Usain Bolt vrea 3 medalii de aur la Mondialele de la Moscova

25 Ianuarie 2013
392 Vizualizari | 0 Comentarii
Triplul campion olimpic Usain Bolt şi-a stabilit ca obiectiv 3 medalii de aur la Mondialele de atletism programate în luna august la Moscova, relatează agenţia Reuters.

Ca parte a pregătirilor sale, atletul jamaican, deţinător al recordurilor mondiale la 100 şi 200 m, va participa la concursul de la Oslo (13 iunie), contând pentru Diamond League.

''Ţinta mea în 2013 sunt Mondialele de la Moscova. Obiectivul este să câştig 3 medalii de aur şi să repet succesul meu de la Jocurile Olimpice, a declarat Bolt. M-am pregătit bine toamna trecută, nu am avut accidentări şi am tras tare conform planului. Sper să ajung la Oslo pregătit şi gata pentru o cursă mare''.

Bolt a câştigat aurul la 200 m şi ştafeta 4x100 m la Mondialele 2011 de la Daegu, unde a fost descalificat în proba de 100 m, din cauza unui start greşit. Aurul mondial la sută a fost câştigat de jamaicanul Yohan Blake. Bolt şi-a luat însă revanşa la Londra, unde a triumfat la 100, 200 m şi ştafeta de 4x100 m, cu un nou record mondial (36sec84/100).

Circuitul Diamond League debutează anul acesta pe 10 mai la Doha.