Vasluienii au pus botnita catelusilor - VIDEO

26 Martie 2012
1445 Vizualizari | 0 Comentarii
• Vasluiul a invins Dinamo cu 1-0 chiar in Groapa si ramane in cursa pentru titlu • Rapidul e in criza dupa a treia infrangere consecutiva, 0-1 la Brasov • Tot in criza este si Astra, care a pierdut acasa cu FCM Targu Mures, iar astazi ar putea fi demis antrenorul Conceicao • Astazi se vor disputa ultimele trei meciuri din etapa 23 a Ligii I

Dinamo a pierdut al doilea meci consecutiv de pe teren propriu, 0-1 cu Vaslui, si moldovenii lui Adrian Porumboiu au revenit in cursa pentru titlu. Prima repriza a partidei din Groapa fost una echilibrata, în care cele doua formatii au reusit sa anihileze cei mai periculosi adversari.

Adailton i-a dat emotii lui Balgradean printr-un sut puternic din lovitura libera, dar portarul dinamovist a respins bine (‘7). Platini (‘21) si Scarlatache (‘40) au avut tentative slabe de a perfora poarta lui Borjan. Repriza secunda a început la fel de cuminte. Minutul 57 i-a trezit pe putinii spectatori din tribune. Marcat caraghios de L. Rus, Bello a plasat bine o lovitura de cap si a deschis scorul. Nou-intratul Curtean l-a luat la tinta pe Borjan, iar mingea respinsa de portar a fost trimisa în acelasi mod de Pulhac (65). Cosmin Matei a mai animat atacul "cainilor", dar fara sa le dea mari emotii jucatorilor lui Inacio. Dinamovistii n-au reusit sa sparga apararea Vasluiului si au suferit a doua înfrangere consecutiva acasa, dupa 1-3 cu Sportul.

Tot ieri, FC Brasov a invins Rapidul cu 1-0 si giulestenii au intrat in criza. Marius Sumudica si Brasovul i-au produs Rapidului al treilea esec consecutiv în Liga 1. Unicul gol al partidei a fost reusit de Viveiros (fostul jucator al Politehnicii Iasi) în minutul 37.

Primul succes ca antrenor al lui Sumudica în fata echipei sale de suflet a fost anuntat mai întai de ratarile lui Machado si Ilijoski, în urma doua grave greseli în defensiva oaspetilor. Viveiros a deschis scorul apoi printr-un voleu din careu, care l-a pacalit pe Coman (37), si Sumudica zambea la pauza. La reluare, Rapidul a fost parca si mai apatic. S-a mai înviorat abia în ultimele minute, cand a reusit sa si înscrie, însa golul lui Grigorie a fost anulat aiurea pe motiv de ofsaid. Dupa a treia consecutiva a Rapidului, Razvan Lucescu s-a resemnat la gandul ca echipa lui a iesit din lupta pentru titlu. "E un blocaj psihologic care nu trebuia sa apara. În opt zile iata ca am compromis opt luni de munca. Nu suntem nici primii, nici ultimii care traiesc aceasta situatie", a declarat Lucescu jr.

Ieri s-au disputat si doua partide cu implicatii majore in partea inferioara a clasamentului. Mai intai, Vointa Sibiu a invins revelatia Sportul Studentesc, cu scorul de 1-0. Sportul nu a reusit sa repete si la Sibiu prestatiile excelente din 2012. Dupa trei victorii si un egal, formatia pregatita de Isaila a cedat în fata Vointei, o contracandidata la evitarea retrogradarii, cu 1-0. Marcat în minutul 2, golul gazdelor a fost unul extraordinar: Iulian Popa a tras tare în diagonala de la 25 de metri, iar mingea s-a dus aproape de vinclu. Vointa a stiut apoi sa gestioneze foarte bine avantajul, în conditiile în care adversarilor le-au lipsit ritmul si accelerarile cu care impresionasera anterior.

Si FCM Targu Mures a reusit sa iasa din zona minata a clasamentului, dupa succesul surprinzator de la Astra, scor 2-0. Bumba a deschis scorul în minutul 44, marcand cu latul din 3 metri dupa ce Cordos a deviat mingea trimisa din corner de Fl. Dan. Cordos a majorat diferenta cu o lovitura de cap, din assist-ul aceluiasi Florin Dan(50). In aceste conditii, Toni Conceicao e într-un moment delicat la Astra, patronul Ioan Niculae anuntand deja ca vrea sa schime antrenorul.

Sambata, intr-un alt meci din etapa 23, Concordia Chiajna a terminat la egalitate, scor 0-0, cu U Cluj. Apetitul ofensiv aratat de ambele grupari în etapa precedenta pesemne ca a fost stins tot atunci. Chiajna si U Cluj s-au neutralizat în mare parte, iar cand n-au facut-o, în calea golului s-a pus bara, cazul loviturii cu capul a lui Marian Cristescu în prima repriza sau al lui Bornescu, la executia lui Dinu din acelasi procedeu în minutul 80.

Astazi se vor disputa ultimele trei partide din etapa 23 a Ligii I. CFR primeste vizita campioanei en-titre. Acasa, clujenii pierd foarte greu, dovada cele 8 victorii si o remiza în 11 partide. Totusi, si Otelul pare în revenire de forma. Trupa lui Dorinel a legat doua rezultate bune, succesul de la Brasov, primul din 2012, fiind urmat de remiza cu Dinamo, din propriul fief. În tur a fost 4-0 pentru CFR, cea mai drastica înfrângere a campioanei din acest sezon si unica pe propriul teren.

Dupa esecul neasteptat la Targu Mures, Steaua vrea sa recupereze terenul pierdut, în meciul din Ghencea cu Gaz Metan. In fine, cu un moral bun dupa neasteptata isprava din Giulesti, Ceahlaul poate rupe contactul cu zona rosie, daca se impune la Piatra Neamt, în confruntarea cu Petrolul.