Vasluiul a pierdut la scor amicalul cu FC Copenhaga

31 Ianuarie 2013
563 Vizualizari | 0 Comentarii
 FC Vaslui a fost surclasată de liderul campionatului danez de fotbal, FC Copenhaga, cu scorul de 4-0 (4-0), miercuri seara, pe ''Pinatar Arena'' din Murcia (Spania), şi a ratat calificarea în finala turneului Copa del Sol.

FC Vaslui
a avut o primă repriză de-a dreptul catastrofală şi a încasat patru goluri de la fost adversară a Stelei în Europa League: Mads Aaqvist (6), Cesar Santin (12) şi Igor Vetokele (21, 40). Danezii au mai ratat şi alte ocazii mari de gol, în timp ce echipa lui Viorel Hizo a tras primele şuturi pe poartă în repriza secundă.

Au evoluat echipele:

FC Vaslui: Straton (Cerniauskas, 46) - Milanov, Charalambous (Ioan Stan, 78), I. Balaur (Heil, 46), Sălăgeanu - Ousmane N'Doye (R. Costin, 26), Jumisse - Buhăescu, Caue, Sânmărtean (Zsiga, 12; S. Popovici, 65) - Temwanjera (Nderim Nedzipi, 32).

FC Copenhaga: Kim Christensen - Aaqvist, Sigurdsson, Remmer, Michael Jakobsen (Hoejer, 79) - Gislason ( Wolghemuth, 63), Thomas Kristensen, Claudemir, Vingaard - Vetokele (Mustafa Abdellaoue, 63), Cesar Santin (Pape Diouf, 73).

Arbitru: Mattias Gestranius (Finlanda).

După 2-2 cu Tromso IL (4-3 la loviturile de departajare) şi 1-0 cu Molde FK, FC Vaslui a ocupat locul trei în grupa albastră, cu 5 puncte, după Widzew Lodz, 8 p, care va juca finala competiţiei, şi Shanghai East Asia, 6 p, dar înaintea formaţiilor FC Copenhaga, 4 p, Molde FK, 3 p, Tromso IL, 1 p.