Vasluiul salveaza campionatul - VIDEO

3 Aprilie 2012
1056 Vizualizari | 0 Comentarii
• FC Vaslui – CFR Cluj 1-1 (1-1), in derby-ul etapei 24 din Liga I la fotbal • CFR Cluj ramane lider in Liga I, dar a ratat sansa de a se desprinde la 7 puncte de Dinamo • Tot ieri s-au disputat alte doua partide, Universitatea Cluj – FCM Targu Mures, 3-1, si Concordia Chiajna – Ceahlaul Piatra Neamt, 2-0

CFR Cluj a ratat o sansa importanta de a se desprinde in fruntea ierarhiei in Liga I de fotbal. În inferioritate timp de 75 de minute, Vasluiul a reusit un egal, 1-1, contra lui CFR Cluj. Vasluienii au presat înca din startul jocului, Wesley, Sînmartean, Stanciu si Adailton si-au demonstrat calitatile tehnice si au pastrat o posesie buna. Oaspetii au profitat de jocul ofensiv al moldovenilor si au lovit pe contraatac. Sougou a sprintat în banda stanga, de unde l-a servit perfect pe Ronny: cap la coltul lung, 0-1! Meciul parea sa se transforme într-o adevarata drama pentru echipa lui Inacio. Hugo Luz l-a lovit cu piciorul pe Sougou, aflat la pamant, iar Alexandru Tudor l-a trimis la cabine pe fundasul Vasluiului. Gazdele au revenit în joc gratie unei executii superbe ale lui Wesley. Brazilianul si-a preluat pe piept în 6 metri si a egalat cu un sut în forta. În inferioritate din minutul 15, vasluienii au fost mai periculosi si în repriza secunda. Temwanjera (‘47) sau Bello (‘69) au trecut pe langa gol. Clujenii au preferat sa joace pe contraatac, iar Bastos a fost aproape de a da lovitura de gratie în minutul 70. Brazilianul l-a depasit în viteza pe Anderson si a scapat singur cu Borjan, pe care nu l-a putut învinge. Ultimul sfert de ora a apartinut echipei lui Costa. În minutul 84, Hora l-a driblat pe M. Constantin, a cazut în careu, dar Tudor a lasat eronat jocul sa continue. În 10 jucatori timp de 75 de minute, Vasluiul a reusit un egal contra lui CFR, care le da sperante granzilor din Capitala. Diferenta dintre liderul CFR Cluj si Dinamo se mentine la 5 puncte.
Tot ieri, U Cluj a învins pe FCM Targu Mures cu scorul de 3-1, prin golurile marcate de Pacurar (49), Grozav (54) si Tony (89), respectiv Ilyes (40).

U Cluj a fost condusa la pauza de Targu Mures, 0-1. Ilyes a deschis scorul în minutul 40. Mijlocasul a marcat cu latul, din 10 metri, dupa ce Sepsi sutase gresit. Jucatorii lui Claudiu Niculescu au intrat dupa pauza bine montati pentru a repara situatia de pe tabela. Adrian Cristea a luat o actiune pe cont propriu si a fost faultat în careu de Ghionea. "Printul" a ratat penalty-ul, iar Pacurar a adus egalarea din respingerea lui Albut. Gazdele au intrat în avantaj gratie unei combinatii inspirate dintre Tony si Grozav, ultimul marcand simplu. Tony a marcat al treilea gol al Universitatii pe un contraatac al gazdelor. Nigerianul l-a driblat pe Albut si a majorat diferenta (‘89).
Cu aceasta victorie, U Cluj a depasit Pandurii în clasament, acumuland 37 de puncte.

In fine, intr-un alt joc de ieri, Concordia Chiajna s-a impus pe teren propriu în fata Ceahlaului, scor 2-0, si spera în continuare ca va fi si în sezonul urmator în Liga 1. Dupa o prima repriza stearsa, Chiajna a preluat initiativa si a reusit sa deschida scorul prin Adi Popa I, dupa o faza excelenta creata de Ilie Iordache în minutul 72. Nemtenii nu s-au trezit dupa golul primit, iar trei minute mai tarziu au scos din nou mingea din plasa, Adi Popa servindu-l excelent pe Alex. Elevii lui Reghecampf au tremurat, însa, în minutul 89, cand nocturna stadionului a picat. Doar pentru 10 minute, iar jocul s-a putut relua.