Vesti bune pentru stelisti! Seful arbitrilor l-a executat pe Sebastian Coltescu

15 August 2015
1077 Vizualizari | 0 Comentarii
Sebastian Coltescu
Excluderea din brigada de la meciul din Europa League dintre Zilina si Athletic Bilbao a fost doar prima masura luata de Comisia Centrala a Arbitrilor împotriva lui Sebastian Coltescu,dupa prestatia extrem de contestata de la meciul Astra - Steaua 2-0. Coltescu ar fi trebuit sa fie rezerva lui Hategan la Zilina, dar a primit anuntul excluderii chiar în dimineata de dupa meci, din partea lui Kyros Vassaras, presedintele CCA. Nu a fost, însa, singura veste primita de centralul craiovean de la acesta.

Vassaras i-a transmis lui Coltescu, ca exista sanse mari sa fie scos si de pe lista FIFA, dupa prestatia de la Giurgiu. La coada stau George Gaman si Lucian Rusandu. De asemenea, seful CCA l-a anuntat ca va fi suspendat o lunga perioada de timp si ar putea sa mai arbitreze abia în 2016. Asta ar însemna o suspendare de 17 etape, cea mai lunga primita de un arbitru, anunta sursa citata.

De partea cealalta, Sebastian Coltescu considera ca a anulat corect golul lui Papp, în schimb da vina pe arbitrul asistentSebastian Stoianov pentru decizia gresita de la a doua faza reclamata de stelisti: offside-ul semnalizat la Hamroun, la golul marcat de Adi Popa. Centralul meciului de la Giurgiu a precizat si motivul pentru care nu i-a aratat cartonasul rosu lui Budescu, la faza în care golgheterul la zi al Ligii 1 l-a lovit cu palma peste fata pe portarulCojocaru. Precizarile lui Coltescu au fost facute în raportul de arbitraj, potrivit Gazetei Sporturilor, care a publicat o parte din document.

Precizarile lui Coltescu la cele mai importante faze incriminate de stelisti:

Minutul 5 - anularea golului lui Papp, pentru fault în atac: "În momentul în care Papp sare ca sa loveasca mingea cu capul, îl loveste cu genunchiul drept în spate pe Junior Morais. Am vazut ca jucatorul cu numarul 6 de la Steaua i-a pus genunchiul în spate, am fluierat fault în atac".

Minutul 21 - anularea golului lui Adi Popa, pentru offside la Hamroun: "Consider ca este greseala asistentului pentru ca el avea obligatia sa ma întrebe daca jucatorul Hamroun influenteaza faza si se afla în ofsaid. Nu am fost întrebat deloc, asistentul a ridicat steagul si am mers pe mâna lui. În plus, în fata mea era Oros, nu-l vedeam bine pe Hamroun, daca atinge sau nu balonul".

Minutul 70 - iertarea lui Budescu de o eliminare, la faza în care capitanul Astrei l-a lovit cu palma pe Cojocaru: "Am vazut ca s-a dus cu mâna ridicata catre portar si ca l-a atins peste fata, n-am considerat ca intensitatea loviturii impune cartonas rosu, de-asta i-am aratat doar cartonas galben".

Minutul 75 - anularea golului marcat lui Tade din cauza unui offside: "Decizia îi apartine în totalitate asistentului Grigoriu. A ridicat fanionul fiind sigur pe el, semnalizându-mi ca este suta la suta sigur de decizia pe care a luat-o. A indicat ofsaid la prima faza, pasa lui Chipciu catre Varela".