Victor Crivoi, la un pas de tabloul principal de la Roland Garros

18 Mai 2011
1194 Vizualizari | 0 Comentarii
Victor Crivoi

Tenismanul român Victor Crivoi s-a calificat miercuri în manşa decisivă pentru accederea pe tabloul principal al turneului de la Roland Garros, al doilea de Mare Şlem al anului, după ce a trecut în turul secund al preliminariilor de luxemburghezul Gilles Muller, cu 6-7 (1), 7-6 (5), 7-5.
După ce fiecare jucător şi-a adjudecat un set în tiebreak, Muller conducea cu 5-2 în setul decisiv, dar Crivoi a avut o revenire remarcabilă, a reuşit două break-uri şi a câştigat meciul. În turul III, ultimul al calificărilor, Victor îl va întâlni pe învingătorul din meciul Frank Dancevic (Canada) - Eduardo Schwank (Argentina).
Crivoi, învingător după o oră şi 32 de minute în faţa luxemburghezului, a reuşit 9 aşi, faţă de 23 ai adversarului, dar a avut doar o dublă greşeală, iar Muller 5.
Joi vor evolua în turul secund al calificărilor alţi doi români, Adrian Ungur (cu francezul Marc Gicquel) şi Marius Copil (cu cehul Lukas Rosol). Cei doi români se vor întâlni în meciul decisiv în cazul în care vor câştiga meciurile de joi.

Page time :0.1163 (s) | 35 queries | Mysql time :0.018227 (s)