Victoria Azarenka ramane neinvinsa in acest an

27 Martie 2012
493 Vizualizari | 0 Comentarii
Victoria Azarenka

Belarusa Victoria Azarenka, nr. 1 mondial, a trecut aproape de prima înfrangere de la începutul acestui sezon, dar a reuşit în cele din urmă să obţină luni cea de-a 26-a victorie consecutivă, impunandu-se cu 1-6, 7-6 (7), 7-5 în faţa slovacei Dominika Cibulkova (N.16), în optimile de finală ale turneului de la Miami.

Azarenka, în varstă de 22 de ani, o va întalni pe franţuzoaica Marion Bartoli, a şaptea favorită, în sferturile de finală ale competiţiei, pe care a caştigat-o de două ori (2009, 2011).

'Sunt mandră de felul în care m-am luptat, dar nu şi de jocul meu. Esenţială rămane victoria şi faptul că am găsit resursele pentru a caştiga acest meci. Este cel mai important lucru', a declarat Azarenka.

Intr-o altă partidă, rusoaica Maria Şarapova, cap de serie nr. 2, a întrecut-o cu 6-4, 7-6 pe compatrioata sa Ekaterina Makarova, calificandu-se în sferturi.

Alte rezultate din optimile de finală:
Marion Bartoli (Franţa/N.7) - Maria Kirilenko (Rusia/N.22) 6-1, 6-2
Agnieszka Radwanska (Polonia/N.5) - Garbine Muguruza Blanco (Spania) 6-3, 6-2
Serena Williams (SUA/N.10) - Samantha Stosur (Australia/N.6) 7-5, 6-3
Li Na (China/N.8) - Sabine Lisicki (Germania/N.12) 3-6, 6-4, 6-2
Caroline Wozniacki (Danemarca/N.4) - Yanina Wickmayer (Belgia/N.23) 7-6 (6), 6-0
Venus Williams (SUA) - Ana Ivanovic (Serbia/N.15) 6-7 (4), 6-2, 6-2.