VICTORIE! CSMS Iasi castiga la Craiova si ramane in elita fotbalului romanesc si in sezonul urmator!

11 Mai 2015
1164 Vizualizari | 0 Comentarii
CSMS Iasi a castigat cu scorul de 1-0, pe terenul formatiei CS U Craiova si a transat, in ceea ce o priveste, lupta pentru salvarea de la retrogradare.

Oltenii au avut cele mai mari ocazii ale primei reprize, prima sansa de gol apartinandu-i lui Bawab, in minutul 4 al partidei, dar Grahovac a fost la post. A urmat o alta ocazie a craiovenilor, prin Nuno Rocha, insa scorul a ramas egal, 0-0. Unicul gol al formatiei antrenate de Nicolo Napoli si al meciului a fost marcat de Alexandru Cretu, in minutul 77, cand Frasinescu nu l-a putut bloca pe mijlocasul iesean, acesta scapand singur cu portarul Balgradean si sutand sec la coltul scurt.

Astfel, Alexandru Cretu a marcat golul care duce CSMS Iasi la 42 de puncte in clasamentul Ligii 1, salvandu-se de la retrogradare si sperand mai departe la o pozitie cat mai buna la finalul campionatului, care ii poate aduce numeroase avantaje financiare. "Sunt foarte fericit ca am risipit emotiile retrogradarii. Ma simt de parca am fi castigat campionatul. Vom intra mai relaxati in ultimele etape pe teren, dar tot ne vom dori sa castigam", a declarat Cretu la finalul partidei.

Iasul a acumulat in aceasta primavara 30 de puncte din 42 posibile si este, in continuare, pe locul 2 in clasamentul returului, in spatele celor de la ASA Targu Mures. In ultimele 3 meciuri, echipa ieseana va intalni CFR Cluj, sambata, de la ora 16:00, pe teren propriu, Pandurii Targu Jiu in deplasare, iar in ultima etapa, in Copou, va veni Steaua Bucuresti.